V čem se liší Power Delivery a GaN? Vše o rychlém nabíjení

Je možné nabít baterii z 0 na 50 % za půl hodiny? Ano! Běžné nabíječky se pomalu stávají zastaralou technologií a začínají je nahrazovat rychlonabíječky podporující technologii Power Delivery. A ještě modernější je technologie GaN. Co vše vám mohou nabídnout?

Dříve se telefon nabíjel několik hodin. Dnes je ale svět rychlejší a času máme mnohem méně. Potřebujeme proto mít všechny své přístroje nabité co nejdřív, a to ať už se jedná o smartphone, laptop či chytré hodinky. Právě technologie Power Delivery přinesla zásadní revoluci v nabíjení.

Specialita od Apple

Extrémně rychlé nabíjení Power Delivery začala používat společnost Apple a instaluje ho už do všech svých nových výrobků. Stačí si pořídit nabíječku podporují Power Delivery a váš iPhone 13, iPhone 13 Pro či iPhone 13 Pro Max se dostanou z úplně vybité baterie na 50 % už za půl hodiny.

Starší modely (např. iPhone 11) mají rychlost nabíjení omezenou výkonem 18 W. U novějších ale není problém dosahovat výkonu 60 až 100 W.

Revoluční novinka GaN

Na výrazně jiném principu funguje nová technologie rychlonabíjení GaN, u níž jsou křemíkové polovodiče v nabíječkách nahrazeny sloučeninou nitridu galitého. Díky tomu pracují nabíječky podporující GaN na mnohem vyšších frekvencích, nepřehřívají se a jejich rychlost je ještě mnohem vyšší – a velikost adaptérů je přitom mnohem menší.

Tyto nabíječky se dají využít pro všechny typy přístrojů, ať už mají iOS nebo Android. Obvykle navíc podporují i další formáty rychlého nabíjení – nejen tedy Power Delivery, ale i Qualcomm 3.0.

Rychlonabíjení v autě

Skvělé je, že rychlonabíjení už nepodporují jen síťové nabíječky, ale je také nedílnou součástí moderních autonabíječek určených do autozapalovače. I ty už nějaký čas podporují Power Delivery a Qualcomm 3.0 – a ty nejnovější mají i možnost nabíjení s pomocí GaN. Stačí pořídit si kabel s konektorem Lightning či USB-C a můžete rychlonabíjení využívat kdykoliv a kdekoliv.