Smrt Josefa Laufera (†84) zasáhla všechny, kdo ho měli rádi. Jeho minulost mu však spousta lidí do konce života neodpustila

Herec a zpěvák Josef Laufer se vlastním jménem jmenoval Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes de Laufer. Byl totiž napůl Španěl a napůl Čech. Jeho otec odjel jako lékař pomáhat do Španělska, kde probíhala občanská válka, a jeho maminka měla za sebou zdravotnický kurz. Tak se seznámili. „Otec pak odjel do Francie a maminka si ho tam tzv. našla,“ cituje Lauferova slova web Expres.

Malý Josef se narodil těsně před druhou světovou válkou, takže pobyt ve Francii neměl dlouhého trvání. Kvůli postupujícím nacistickým vojskům rodina utekla do Anglie, kde Josef strávil celé dětství. Do Česka se vrátili v roce 1947 a Josef zde začal chodit do školy. „Poprvé jsem se v Československu jako kluk popral, měl jsem tu první děvče, zažil jsem tady vojnu,“ vyprávěl Josef svůj příběh.

Po učení ve vrchlabské Tesle a práci ve výzkumném ústavu ale přesto zamířil do světel reflektorů. Stal se z něj herec, zpěvák a tanečník. Charakteristické pro něj byly doutníky, které se naučil kouřit na Kubě, jak píše časopis Blesk, a mezi jeho nejvýznamnější role patřila temná role mafiána Lea Kohna z filmové série Kameňák.

Podle některých svědectví byla však temná i jeho minulost. Spousta jeho kolegů z divadla byli, a někteří možná stále jsou, přesvědčeni, že Josef spolupracoval s komunisty a podával hlášení StB jako agent Vostrý. To však herec celý život odmítal. „Nikdy jsem nebyl v komunistické straně a nikdy estébákem. Krista pána! Já jsem byl zarputilý antibolševik, vždyť mě kvůli tomu málem vyhodili z DAMU, když jsem odmítl vstoupit do strany. Já mám čistý svědomí. Nikdy jsem nikomu neublížil, naopak pomáhal. Nedonášel jsem!“ cituje jeho slova časopis Blesk.

Celá tato situace prý vznikla zpočátku nevinným napsáním jedné písně pro rádio Svobodná Evropa. Píseň se jmenovala Dopis Svobodné Evropě a oslavovala rozvědčíka Pavla Minaříka (78), který v 70. letech měl připravovat pumový útok proti stanici sídlící v Mnichově. Vznik písně Josef považoval za obrovský přešlap a sám o sobě řekl, že byl tehdy debil. Text písně napsal z hecu. „V televizi mi paní Balášová, bolševická diktátorka, zakazovala vstup na obrazovku. Nelíbila se jí na mně spousta věcí. Řekla, že mi ujela loď s angažovanou písní. A už mě prý proto nepotřebují. Rozhodl jsem se, že jí ukážu, jak má vypadat angažovaná píseň!“ vysvětlil Josef.

Jenže jeho kolegové, například Pavel Bobek, byl, i přes jeho ospravedlňování, stále přesvědčen, že Josef patří mezi agenty StB. „Mluvil jsem na tohle téma s jeho ženou Irenou Greifovou, jež mi řekla: ‚To víš, to je celý Pepa, on prostě rád šokuje. Proto napsal slova k téhle písni – akorát to tentokrát trochu přehnal.‘ Tak jsem ji zarazil, že tohle není žádná provokace, ale čistá kolaborace s komunistickým režimem,“ cituje Bobkova ostrá slova časopis Šíp.

Prohlásil o něm také, že je naprosto splachovací. Jednou po premiéře v divadle Semafor Josef dorazil na večírek, kam ho nikdo nezval. Herci začali broukat tuto nechvalně proslulou píseň a Josef jednoduše dělal, že to neslyší. Když ho slovy: Poslyšte, chlapíku statečný, což jsou slova písně, požádali, aby odešel, vůbec ho to prý nerozhodilo.

Ať už to bylo celé jakkoli, nemění to nic na tom, že Josef Laufer byl skvělý herec a ženy ho milovaly. Celý život prožil jen s jednou ženou, která zemřela v roce 2022. To bylo v době, kdy herec ležel v umělém spánku. Po operaci se neprobudil narkózy a v umělém spánku tak strávil 4 roky. Zemřel 21. dubna na zástavu srdce.

Zdroje: Blesk, Šíp, Expres