Zpěvák a herec Vojta Dyk vidí společnost jako zparchantělou. Smrt otce pro něj byla obrovským darem

Zpěvák a herec Vojta Dyk se sešel s hercem a moderátorem Jiřím Strachem na kávu v pořadu se Strachem NaCafe, který zaštituje společnost Reflex, a popovídali si, dumali nad životem a Dyk na sebe mnohé prozradil.

Dyk se svěřil, že ačkoliv chápe, že lidé si chtějí u filmu odpočinout, nerozumí jim. Sám touží spíše po náročnějších filmech, které se však s ohledem na společnost netočí. S Jiřím Strachem se oba shodli na tom, že jim doba přijde zparchantělá a nafoukaná. Přičemž Vojta Dyk tak vnímá i společnost…

Poukazuje na knihu profesora Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů, která podle databáze Booxy vyšla u Joty a jej dokázala svým způsobem posunout dál a pomoci mu získat kýžený nadhled.

„Přečetl jsem si od Bárty knížku Sedm zákonů, a to mě fascinuje.“ Sám přiznává, že z té covidové doby byl nešťastný, jelikož na ni měl odlišné názory než zbytek společnosti a vadilo mu, že nejlepší léta svého života prožije na chalupě. „Já z té doby i díky tomu covidu byl hodně takovej v p*deli,“ dodal, že byl vlastně zafixovaný v daném problému, v době, kdy nefungovalo vlastně nic.

Díky tlačítkovému mobilu se mu podařilo odfiltrovat to špatné a díky té knize si dokázal uvědomit, jakou má naše zparchantělá společnost funkci. Podle Vojty Dyka tady společnost je už nějakých pět tisíc let, táhne to do minulosti, a funguje to na základě cyklů. My jsme přestali cykly respektovat, což je dle něj problémem. Sám život i smrt je cyklus a on si uvědomil, proč z toho mít depresi, když ví, že za nějakou dobu se to zlepší.

Neobával se mluvit ani o smrti otce, kterou v prvních chvílích nesl velmi těžce. „Mě umřel táta, tak jsem nad tím začal hodně uvažovat,“ přiznal, že získal díky tomu i nadhled a začal vnímat smrt svého otce jinak. „Odchod svého otce jsem začal vnímat jako obrovský dar, protože to byly jedny z nejkrásnějších týdnů a dnů. Pamatuju si vlastně každou vteřinu toho odcházení a uvědomil jsem si, že ta smrt není tak hrozná.“

Smrt začal vnímat nikoli hlavou, ale vnitřně tělem, až do srdce. Uvědomil si konečnost té nekonečnosti a udělalo se mu lépe.

Pokud herce sledujete, tak podle CSFD si zahrál nejen v seriále Pan profesor, který si lidé tak oblíbili, ale také jej můžete vidět třeba ve snímku Na střeše či Důvěrný nepřítel.

Zdroj: Reflex, Booxy, CSFD