Zemřel legendární fotbalista Pelé. Bylo mu 82 let

Fotbalový svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel Brazilec Pelé, který vyhrál tři mistrovství světa poté, co vtrhl na světovou scénu jako 17letý mladík. Je všeobecně považován za jednoho z nejlepších fotbalistů, kteří kdy žili.

Legendární postava, muž, který překonal svůj sport a byl světovou ikonou, se 21. prosince dozvěděl, že jeho rakovina tlustého střeva pokročila. Předtím, než byla 29. prosince potvrzena jeho smrt, s rakovinou statečně bojoval a strávil Vánoce v nemocnici, kde se rovněž léčil na srdeční a renální dysfunkci, uvádí web Daily Mail.

Jeho dcera Kely Nascimento potvrdila zprávu na Instagramu v příspěvku, ve kterém napsala: „Vše, co jsme, je díky tobě. Bezmezně tě milujeme. Odpočívej v pokoji.“ A přidala tři emotikony se zlomeným srdcem.

Pelé, který je obecně považován za jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob, je jediným mužem, který třikrát vyhrál mistrovství světa, protože pomohl Brazílii k úspěchu na turnajích v letech 1958, 1962 a 1970, a také vyhrál Zlatý míč za nejlepšího hráče. Během 21leté hráčské kariéry prý vstřelil 1283 gólů v 1363 zápasech seniorů za kluby a země, ačkoli toto číslo je sporné, protože zahrnovalo neoficiální přátelská utkání a zápasy na turné, uvádí web Independent.

Nesporné však je, že svůj brazilský klub Santos dovedl k šesti titulům Campeonato Brasileiro Série A, dvěma Copa Libertadores, dvěma mezinárodním pohárům a jednomu mezinárodnímu Superpoháru.
Poté se Pelé přestěhoval do USA, aby hrál za New York Cosmos a pomohl jim vyhrát North American Soccer League (NASL) v roce 1977, přičemž byl třikrát během svého pobytu jmenován do hvězdného týmu NASL.

Zdroje: Daily Mail, Independent, Instagram