Selena Gomez má bipolární poruchu: Kvůli léčbě nebude moct donosit vlastní děti

Ačkoliv může Selena Gomez působit jako naivní a sladká dívenka, má za sebou v životě mimořádně těžké momenty a zkoušky. Potýkala se s životem ohrožující nemocí, kdy ji musela být vyměněna ledvina. Prošla si peklem bulváru. A nyní se otevřeně přiznala k souboji s psychiatrickým onemocněním – bipolární poruchou.

Je těžké někde začít. Možná diagnózou autoimunitního onemocnění lupus, které je vyvoláno stresem a kvůli němuž musela Gomez v roce 2017 podstoupit transplantaci ledviny. O transplataci informoval například web Lupus. Při operaci došlo k těžkému poškození tepny a lékaři ji museli narychlo odvézt na šestihodinovou operaci, během níž mohla docela dobře zemřít. To by byla velká nálož sama o sobě, do toho se medializoval rozchod s Justinem Bieberem a nakonec se přidala bipolární porucha.

Zhroucená Selena Gomez

Dokument o jejím boji s duševní nemocí debutoval 4. listopadu na Apple TV . Jakékoli předběžné představy, že by mohlo jít o nafouknutý projekt, se rozbijí po pěti minutách, kdy se naplno, bolestně a se slzami v očích projeví duševní utrpení, kvůli kterému Gomez v roce 2016 předčasně zrušila turné Revival a nechala se zapsat do léčebny. Kamery nepřestávají točit a následující více než hodina je jedním z nejméně přikrášlenou ukázkou duševní nemoci, kterou lze na filmovém plátně najít. Jsou tu scény, v nichž Gomez není schopná vstát z postele, scény, v nichž se vrhá na přátele, scény, v nichž se bezcílně potuluje po domě, scény, v nichž se hroutí uprostřed tiskového turné a pohrdavě reaguje na mediální cirkus..

„Jedna z nejděsivějších věcí na psychóze je, že nikdo nedokáže předpovědět, zda a kdy skončí. Někteří lidé se z ní dostanou během několika dnů nebo týdnů, jiní nikdy,“

říká Gomez v rozhovoru pro Rollingstone.

Seleně byly nasazeny vysoké dávky léků, které úplně potlačily její osobnost. Po odchodu ze zařízení si našla psychiatra, jenž si uvědomil, že bere spoustu léků, které by brát neměla a všechny kromě dvou jí vysadil. Pomalu cítila, že se začíná vracet. „Opravdu mě vedl,“ říká zpěvačka. „Ale musela jsem se v podstatě detoxikovat od léků, které jsem brala. Musela jsem se znovu učit některá slova. Zapomínala jsem, kde jsem, když jsme spolu mluvili.“

Vlastní děti nedonosím

Gomez ví, že ve skutečnosti neexistuje žádná „druhá strana“, že psychóza se může vrátit, že její diagnóza bipolární poruchy je jednou z těch, které bude muset navždy zvládat. „Nejsem v pořádku,“ říká dále v rozhovoru pro Rollingstone. V jednu chvíli se zmíní, že darované ledviny nevydrží věčně, že ta její může mít trvanlivost jen 30 let. Dále vypráví o nutnosti zůstat na dvou lécích, které bere na svou bipolární poruchu. To znamená, že pravděpodobně nebude schopna donosit vlastní děti – a „to je v mém životě velmi, velmi, velmi přítomná věc“ – i když je přesvědčena, že „ať už je mám mít jakkoli, budu je mít“.

Co je bipolární porucha

Bipolární afektivní porucha, známá také  maniodeprese je závažná duševní porucha, při níž se střídá stav mánie a deprese. O sebevraždu se statisticky pokusí okolo 50 % nemocných s bipolární poruchou, přičemž až 20 % z nich čin dokoná. Významnou charakteristikou bipolární poruchy je změna nálady. Bipolární porucha se projevuje střídáním mánie (manická epizoda) a deprese (bipolární deprese). Depresivní nebo manická fáze může trvat několik dnů až týdnů, někdy i měsíců. Epizody mánie a deprese nejsou nepřetržité, objevuje se mezi nimi tzv. bezpříznakové období.

Zdroj: Rollingstone, Apple TV, Lupus, Wikipedie