Legendární herec Rudolf Hrušínský musel rozprodávat své cennosti: Dokonce hrozilo, že přijde o dům

Ani obrovský talent nemusí nutně znamenat, že budete mít vždy práci a spousta peněz. Zvláště když žijete v nesvobodném režimu a dáváte najevo svůj nesouhlas. To vše na vlastní kůži zažil legendární herec Rudolf Hrušínský.

Rudolf Hrušínský se narodil 17. října 1920 a dá se říci, že pochází z herecké dynastie. Herci byli nejen jeho rodiče, ale také dědeček a pradědeček. Jeho nástupci jsou synové Rudolf a Jan a také vnuk Rudolf Hrušínský nejmladší. „Byla tu jakási nepsaná povinnost pokračovat, převzít zděděné řemeslo po rodičích, stejně jako oni pokračovali po mém dědečkovi,“ uvedl herec ve své knize Soukromý život Rudolfa Hrušínského.

Hrušínského profesní kariéru lze rozdělit do tří vývojových období. Bylo však období, kdy působil pouze v divadle, a to ještě bez významnějších rolí. A režiséři, kteří ho chtěli obsadit do filmu, dostali jasný pokyn, aby si vybrali jiného herce. Hrušínský se netajil svým negativním vztahem ke komunistickému režimu. „Prožil jsem sedm ošklivých let, kdy jsem občas hrál v divadle, ale jinak nic. Ani jedna role v televizi nebo ve filmu. Režiséři mi říkali, že mě chtějí obsadit, ale pokaždé jim to zakázali,“ řekl herec tehdejšímu časopisu Mladý svět.

Na tyto okamžiky vzpomíná i jeho syn Jan, který loni vydal jakousi kroniku na počest svého otce. „V 70. letech museli rodiče prodávat rodinné cennosti, sochy, obrazy a podobně, aby měli dost uhlí a elektřiny na zaplacení šeků. Jinak by přišli o rodinný dům, kde se narodila moje matka, skončili by na ulici,“ píší Topky.sk. Hrušínského posledním filmem byla Noc rozhodnutí. Na natáčení ho přivezli přímo z nemocnice, byl zesláblý a jeho konec na tomto světě se pomalu blížil. „Rudla to věděl, všichni jsme to věděli, že to jsou poslední chvíle jeho života. Viděli jsme, jak se na place trápí, protože únava byla rychlejší, hlubší, větší,“ vzpomínal Luděk Munzar v televizním dokumentu.

Na počátku 90. let se chvíli věnoval politické činnosti, po převratu v roce 1989 totiž patřil mezi poslance Federálního shromáždění za Občanské fórum. V politice ale dlouho nevydržel. Po dvou letech odešel z Občanského fóra, velice zklamaný tím, kam se republika dál ubírá, píší Krajské listy. Hrušínský zemřel na několikátý infarkt.

Zdroje: Blesk, Krajské listy, Topky.sk