Které celebrity byly ovlivněny životem v dětském domově?

Do mnoha hvězd českého showbusinessu byste neřekli, že dětství trávily v dětském domově. Co to pro ně znamenalo a jak je to ovlivnilo?

Věděli jste, že herečka Naďa Konvalinková byla ve svých deseti letech i se svou o dva roky mladší sestrou ubytována v dětském domově? Stalo se tak po velmi bouřlivém rozvodu rodičů. Naďa se svěřila, že trpěla šikanou a citově strádala. Obě se sestrou Ljubou byly v té době tak vyděšené, že dokonce utekly, a zpět je přivedli příslušníci české policie. Až po roce se jejich babičce podařilo získat je do péče a teprve u ní zas měly skutečně dětství plné lásky a klidu.

O dětství v dětském domově ví své i zpěvák Michal David, který se ocitl v tomto zařízení v osmi letech. I za jeho pobyt v dětském domově mohl dramatický rozvod rodičů. Zpěvákovu sestru získal do péče otec, který s ní po roce 1968 emigroval do Švýcarska. Skladatel zůstal s maminkou, která však péči nezvládala, a proto byl v tomto zařízení kolem jednoho roku.

„Pamatuju se, jak jsem z okna toho děcáku kdesi na Smíchově koukal na tanky a mával jim. To bylo asi nejhorší období mého života,“ svěřil se ve své knize Život nonstop zpěváka.

Hádky a domácí dramata zažil jako malý i herec Viktor Preiss. Ten pobýval dokonce v několika zařízeních, ale nejvíce let strávil v dětském domově v Pyšelích, za jehož záchranu také jako dospělý bojoval. V prohlášení podle Prima Ženy uvedl: „K Dětskému domovu v Pyšelích mám velmi úzký osobní vztah. Strávil jsem v něm několik let a ačkoli od té doby uplynulo půl století, vzpomínám na tu dobu s jistou nostalgií a vděčností. Oproti jiným podobným zařízením, ve kterých jsem strávil část svého dětského života, v sobě právě toto neslo jistého genia loci.“

Jak jsme vás už informovali, tak i modelka Veronika Kašáková skončila ve čtyřech letech v dětském domově. Po rozvodu rodičů její matka propadla drogám a živila se jako prostitutka. O své dětství se modelka podělila ve své knize.

„Bylo to pro mě strašné, pořád jsem plakala, ale na druhou stranu jsem byla šťastná. Měla jsem postel, teplé jídlo, spoustu hraček a kolem sebe plno dětí, a hlavně bratra Káju,“ řekla v rozhovoru pro iDnes.cz. Nejhorší pro ni bylo, když z dětského domova odešel její starší bratr a ona tak zůstala sama.

V dětském domově se v pěti letech ocitl i herec Jiří Štěpnička. Bylo to poté, co se s ním jeho maminka Jiřina Štěpničková pokusila emigrovat přes hranice. Zadrželi je, a zatímco ona putovala za mříže, malý Jiřík skončil v dětském domově. Později se o něj staral až do jeho třinácti let otec, maminka si ho převzala až poté, co ji propustili z vězení.

„Měl jsem na sobě námořnický modrý kabátek se zlatými knoflíky a v kapsách zašité rodinné šperky. O ty mě samozřejmě soudruzi obrali a odvezli mě do polepšovny pro batolata, jak jsem tomu říkal. Naši opatrovatelé byli ozbrojení. Pamatuji si, že ob den z ústavu utíkala holka, které bylo tak šest let,“ rozmluvil se herec o svém dětství v pořadu Neobyčejné životy.

Zdroj: Prima Ženy, iDnes, Neobyčejné životy