Jiří Schelinger by letos oslavil 71. narozeniny. Za jeho pád do Dunaje může podle rodiny StB!

Jeho písně zná snad každý. Holubí dům, Mražené jahody, Co takhle špenát. Všechny znějí, jako by je zpíval muž v nejlepších letech. Jiří Schelinger tragicky zahynul pouhý měsíc po svých 30. narozeninách. Tento rok by oslavil své 71. narozeniny. On již mezi námi není, jeho písně však znějí dále.

6. března 1951 se v Bousově narodil zpěvák a skladatel Jiří Schelinger. Vyrůstal v rodině učitele hudby. Jeho vzorem byli hudebníci Ray Charles a Otis Redding. Svou první kapelu Nothing But Nothing založil na základní škole a hrál v ní na kytaru. Jeho další koncertní kariéra je spojena s pražskými kavárenskými skupinami. Svůj první velký hit měl v roce 1972. Tehdy vystupoval se skupinou Faraon, kterou vedl Karel Šíp, a písnička, která je dodnes populární, se jmenovala Holubí dům, píše deník Lidovky.

V roce 1974 přešel do skupiny Františka Ringo Čecha, se kterou v roce 1975 vydal album Nemám hlas jako zvon. Se skupinou Ringo Čecha absolvovali v roce 1977 turné se skupinou Smokie. Schelinger hrál v hudebních filmech Romance za korunu a Trhák. Nazpíval titulní písně k filmům Hop a je tu lidoop a Což takhle dát si špenát. Oba filmy měly premiéru v roce 1977.

Jeho slibnou pěveckou kariéru ukončila tragédie, když za dosud nevyjasněných okolností zemřel 13. dubna 1981 v Bratislavě. Z oslavy po úspěšném koncertu se skupina přátel vydala po starém mostě přes Dunaj a vyzkoušela své dovednosti chůzí po zábradlí. Podle příbuzných za jeho smrtí stála Státní bezpečnost. Režimu, který v Československu vládl, byl zpěvák nepohodlný. Jedna z variant vyšetřování tehdy zněla, že se k Jiřímu a jeho známým v restauraci připojil neznámý muž, kterého StB vyslala, aby mu pomohl na onen svět, uvádí Český rozhlas.

Jeho tělo bylo nalezeno v Dunaji až po třech týdnech. Jeho pěveckou kariéru zachycuje kompilační dvojalbum Jsem prý blázen jen (To nejlepší z let 1973 – 1981), které vyšlo v únoru 2006. U příležitosti jeho šedesátin vyšlo v únoru 2011 nové trojalbum Time 51:71:81.

Zdroje: Lidovky, Český rozhlas