Camilla a její příběh: Od nenáviděné milenky k oblíbené královně. Byla tu dávno před princeznou Dianou

Camilla Parker Bowles byla dlouho považována za bezkonkurenčně nejméně oblíbenou postavu britské královské rodiny. Její vztah s princem Charlesem se setkával s ostrou kritikou ze strany veřejnosti a média ji často popisovala jako zlou intrikánku, která se pokouší zničit manželské štěstí prince Charlese a princezny Diany. Ale nyní, po mnoha letech a v předvečer korunovace, je Camilla respektovanou a milovanou královnou. Jak se jí podařilo získat takovou popularitu a jaký byl její životní příběh?

Mládí

Camilla se narodila v roce 1947 jako dcera majora britské armády (později obchodníka) Bruce Shanda a jeho manželky Rosalind. Její rodina měla aristokratický původ a byla spřízněna s královskou rodinou. Navíc její prababička z matčiny strany měla na přelomu 19. a 20. století prokázaný, dlouholetý milenecký poměr s králem Eduardem VII. Tyhle sklony se nejspíš dědí. Camilla vyrůstala ve starobylém venkovském sídle v jihozápadní Anglii a navštěvovala výhradně soukromé školy.

Po svých 18. narozeninách Camilla odešla do Londýna coby debutantka (tedy mladá dívka z lepší společnosti, která už má věk na vdávání), aby mohla být formálně představena společnosti na královském dvoře během každoročního prvního plesu sezóny. Společně se stejně starými kamarádkami ze spřízněných (tedy aristokratických nebo aspoň velmi bohatých) vrstev si pak pronajímala byt v Belgravii, jedné z nejprestižnějších čtvrtí centrálního Londýna. Našla si práci jako sekretářka a užívala si noční život – z jednoho zaměstnání ji prý vyhodili, protože přišla na směnu přímo z večírku. Naučila se malovat a oblíbila si jízdu na koni. Koně se potom stali její celoživotní vášní, ale to je mezi britskou aristokracií běžná posedlost.

První manželství

Se svým prvním mužem, Andrewem Parkerem Bowlesem, se Camilla, tehdy ještě Shandová, seznámila někdy koncem 60. let. Měli spolu mnoho společného. Také Andrew pocházel z aristokratického prostředí, byl členem Královské stráže s hodností poručíka a závodil v dostizích. Byl o 7 let starší než Camilla, což sice neznamenalo vážný problém, jejich vztah ovšem nebyl zdaleka idylický. Střídavě se rozcházeli a znovu nacházeli, což tedy zní víc italsky než anglicky.

Navzdory scénáři úspěšného seriálu Koruna (The Crown) neexistují žádné důkazy o tom, že by Andrew Parker Bowles měl v této době poměr s princeznou Anne, sestrou prince Charlese. Ačkoliv by to jistě bylo zajímavé.

Ovšem Camilla se během jedné z „přestávek“ ve svém divokém vztahu s Andrewem v roce 1971 setkala s princem Charlesem. Ten se do ní, podle všeho, bezhlavě zamiloval. A ona jeho city opětovala. Ono neopětovat city následníka trůnu asi může být dost těžké, zejména pro ženy. Charles se zdál byt pevně rozhodnut vzít si Camillu za ženu. Nijak netajil, že ji miluje, bral ji s sebou do společnosti, navštívil její rodiče a představil ji členům svojí rodiny.

Pak ale došlo k dramatickému obratu. Princ Charles nastoupil službu v britském královském námořnictvu a v roce 1972 byl vyslán na plavbu do Austrálie a na Nový Zéland. Sice k tomu pravděpodobně došlo proti jeho vůli, s Camillou se ale buď nestihl rozloučit, nebo jí svůj náhlý odjezd nedokázal uspokojivě vysvětlit. A ta zareagovala po svém.

4. července 1973 se Camilla Shandová v Královské vojenské kapli ve Westminsteru provdala za Andrewa Parkera Bowlese. Obřad byl označen za „svatbu roku“, zúčastnilo se ho 800 hostů včetně královniny matky, královniny sestry a královniny dcery a nevěstiny šaty pocházely z dílny věhlasného návrháře Bellvilla Sassoona. Ženich byl katolík, ale Camilla na jeho víru nepřistoupila. Zůstala věrná anglikánské církvi. A to udělala moc dobře, jinak by se totiž asi královnou nikdy nestala. Tehdy ovšem chtěla Camilla Charlesovi ukázat, že už s ním ve svém životě nepočítá, a udělala to rozhodně ve velkém stylu.

Nešťastné vztahy

Detaily o manželství Charlese a Diany jsou všeobecné známy. Tak jen připomeňme, že si svá ano řekli 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla. Zpočátku jejich svazek působil navenek poklidně, zejména poté, co byl požehnán narozením pokračovatele rodu, prince Williama (*21. června 1982). Zpětně je tedy těžké odhadovat, kdy přesně k sobě Charles s Camillou, nyní již oba v manželství (jen každý s někým jiným), znovu našli cestu. Podle portálu People se spekuluje o roce 1986.

Princezna Diana se mezitím z naivně působící dívky, která se v královské rodině ocitla jakoby omylem, „vypracovala“ v sebevědomou ženu, kterou veřejnost nekriticky obdivovala a které novináři zobali z ruky. Podařilo se jí vytvořit obraz, který ji samotnou vykresloval jako oddanou matku a opomíjenou, trpící manželku. Zatímco Charles a další členové královské rodiny se v této malbě jevili jako chladné, téměř psychopatické osobnosti. A Camilla nedobrovolně sehrála roli odporné a vytrvalé snaživky, která se neštítí ničeho, jen aby získala zpět svého ztraceného milence. Z Dianina pohledu tohle všechno byla víceméně pravda.

Dnes se nedá říct, do jaké míry Camilla přispěla k rozpadu Charlesova prvního manželství. Ale je očividné, že Charles, Diana, Camilla ani Andrew nebyli ve svých tehdejších vztazích šťastní a že šlo do značné míry o svazky z rozumu, z donucení nebo z trucu. Charles s Dianou se rozvedli v červnu 1996, Camilla s Andrewem už v roce 1995. Diana svoje manželství popsala slavným výrokem: „V tom manželství jsme byli tři, takže tam bylo trochu přelidněno.“

Vévodkyní z Cornwallu

Po rozvodu prince Charlese a princezny Diany se Camilla Parker Bowles začala postupně objevovat po boku prince Charlese na veřejnosti, což zpočátku vzbuzovalo v Británii určité kontroverze. Veřejnost nebyla s jejím vztahem s princem Charlesem vůbec smířená. Stále ji považovala za hlavního viníka Dianiných problémů.

Princezna Diana tragicky zemřela v roce 1997, a tak se spekulace o možné budoucnosti vztahu mezi Charlesem a Camillou začaly stupňovat. Nakonec se v roce 2005, po mnohaletém soukromém vztahu, Charles a Camilla rozhodli uzavřít manželství. Camille pak připadl titul vévodkyně z Cornwallu. O tom, že by snad mohla být druhou princeznou z Walesu, nikdo ani na okamžik neuvažoval.

Obyvatelé Británie teprve teď začali Camillu skutečně poznávat. Setkávala se s lidmi, objevovala se na charitativních akcích apod. K překvapení mnohých se ukázalo, že jde o příjemnou, inteligentní a empatickou dámu. Když se i oba Charlesovi synové, William a Harry, vyjádřili v tom smyslu, že jejich otec je teď konečně šťastný, oba mu to přejí a s nevlastní matkou mají korektní vztah, Camilla měla definitivně vyhráno.

Konečně královnou

Zbývalo vyřešit poslední otázku. Může se rozvedená žena stát královnou? To nebyla žádná maličkost, vždyť Charlesův strýc, král Eduard VIII., se musel vzdát trůnu, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou (pravda, dotyčná byla rozvedená už dvakrát). Počáteční plán byl tedy takový, že až se Charles stane králem, Camilla bude „princeznou manželkou“.

Jak si ale Britové na Charlesovu druhou manželku postupně přivykali, osmělila se královna Alžběta II. vyslovit přání, aby se její snacha stala „královnou manželkou“. To se nesetkalo s žádným odporem. No a v oficiální pozvánce na zítřejší korunovaci už je řeč pouze o „královně“. Po dlouhé a klikaté cestě tedy zítra Camilla společně s korunou, symbolickou i skutečnou, obdrží í plnohodnotný královský titul. Ať si ho dlouhá léta užívá v plném zdraví!

Zdroje: The Royal Family, Wikipedia, People, archiv redakce

Poznámka: Vzhledem k tomu, že se text týká období života krále Karla III. před tím, než nastoupil na trůn, používáme v textu jeho jméno ve formě „Charles“, která u nás tehdy byla běžná. Jsme docela zvědaví, jestli v češtině začneme od zítřka pro jeho manželku používat variantu „Kamila“.