Trápí vás atopický ekzém? Nejste sami. Jak se s ním vypořádat a opět plnohodnotně žít?

Globální problém? Při pohledu na statistiky se tak situace ohledně atopického ekzému rozhodně jeví. Nadměrně suchá, svědivá a zanícená pokožka trápí až deset procent populace a pro mnohé se stala každodenním utrpením bez vidiny zdárného konce. Atopická dermatitida je chronické onemocnění, které postihuje kůži a obvykle se projevuje nepříjemnými příznaky. A přestože jej současná medicína nedokáže zcela vyléčit, existuje mnoho způsobů, jak „atopák“ účinně řídit a eliminovat projevy.

Proč atopický ekzém vzniká?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se vyznačuje svěděním, zarudnutím, suchostí a tvorbou puchýřů. Postihuje především lokty, kolena, obličej a krk, ale v podstatě se může objevit kdekoliv na těle. Ve zkratce jde o zvýšenou citlivost kůže a sliznice na různé látky. Hlavní příčinou vzniku je genetika – ekzém se dědí z generace na generaci a odborníci dokáží předpovědět riziko vzniku u kojence.

Důkladná péče o pokožku

Základem léčby atopického ekzému je důkladná péče o pokožku vhodně zvolenými přípravky, které kůži zjemňují a hydratují. Preferujte používání hypoalergenních krémů a mastí – v pokožce se díky nim drží vlhkost a minimalizuje se riziko vzniku nových vyrážek. Dobrou volbou jsou produkty od Biodermy z řady Atoderm.

Léčba pomocí kortikoidů

Ať už jde o krémy, masti, gely, roztoky či jiné přípravky s obsahem dermokortikoidů neboli kortikoidů, všechny se vyznačují rychlým nástupem léčebného účinku. Mezi další výhody patří snadná aplikace a mimo jiné i fakt, že nebarví oblečení. V čem je „háček“? Stejně jako mnoho dalších léků mají specifické nevýhody. Mezi nežádoucí účinky dlouhodobého užívání patří například kožní atrofie, tvorba akné, výskyt růžovky, riziko hypertrichózy a v neposlední řadě náchylnost k bakteriálním, plísňovým a virovým infekcím.

Za určitých okolností může být léčba atopického ekzému pomocí přípravků s obsahem kortikoidů opodstatněná, vždy jí však předchází konzultace s dermatologem.

Eliminujte spouštěče z prostředí

Za prudkým zhoršením stavu pokožky často stojí vnější faktory – alergeny nebo životní prostředí. Každý atopik by se měl proto snažit minimalizovat kontakt s tzv. spouštěči, jejichž seznam je poměrně obsáhlý.

Kromě dráždivých látek obsažených v jídle je kůže atopika citlivá na horkou vodu (proto se je vhodné sprchovat vlažnou vodou), parfémované prací prostředky a v neposlední řadě i na některé typy tkanin (ideální jsou jemná bavlna, bambus, len, hedvábí či merino).

Pokožce příliš nesvědčí ani velké teplo a sucho v místnosti. Snažte se proto udržovat teplotu na úrovni 18-19 °C a často větrejte.

V rámci komplexní péče je vždy ku prospěchu věci také fokus na zdravý životní styl (např. průběžné posilování imunity zdravou stravou a pohybem) a vyhýbání se nadměrnému stresu.