Ve věku 79 let zemřela legendární Marfuša. Herečka přiznala, že na Mrazíka nevzpomínala v dobrém

Ve věku 79 let zemřela v Moskvě legendární ruská herečka Inna Čurikova. O této smutné zprávě informovala tisková agentura TASS. Podle ruských médií se národní umělkyně původem ze Sovětského svazu dosud nezotavila z těžkých zranění, která utrpěla loni v létě, když spadla z divadelní scény a skončila v nemocnici s mnohočetnými zlomeninami.

Úmrtí filmové a divadelní hvězdy Inny Čurikove, která je známá především díky roli protivné Marfuši v legendární pohádce Mrazík, oznámil v sobotu ředitel divadla Lenkom Mark Varshaver, kde byla v angažmá od roku 1973. Zde pracovala až do loňského roku, jak uvedla ruská agentura TASS.

Nejznámějšími filmovými rolemi Čurikové byly vedle již zmíněné Marfuši z filmu Mrazík z roku 1964 také Johanka z Arku, Jakobína von Dutten či generál Jepančina. Hrála také v několika filmech svého manžela, slavného režiséra Gleba Panfilova. Herečka pocházela z Baškortostánu a veřejně se zapojila do protestů proti některým krokům vlády prezidenta Vladimira Putina.

V roce 2001 podepsala otevřený dopis na obranu televize NTV, kterou Kreml donutil změnit její původní liberální zaměření. O dva roky později patřila k osobnostem kulturního a vědeckého života, které vyzvaly ruské úřady, aby zastavily válku v Čečensku a zahájily jednání s povstalci. V roce 2006 se připojila k výzvě odsuzující nucené deportace gruzínských občanů z Ruska, které souvisely se zhoršením vztahů mezi Moskvou a Tbilisi. Postavila se také proti přijetí zákona zakazujícího adopci sirotků občany USA, uvádí slovenský web Topky.sk.

Opakovaně také podporovala iniciativy na ochranu zvířat. Herečka se navíc nikdy veřejně netajila tím, že na Mrazíka nemá dobré vzpomínky, protože když se poprvé uviděla v roli Marufši, tak velmi plakala. ,,Připadalo mi to velmi ošklivé. Dokonce jsem chtěla od filmu úplně odejít. Neměla jsem to ráda, vadilo mi to. Bylo mi špatně, a všichni se mi smáli. Moje matka svou oblíbenou holčičku trochu rozmazlovala, ale jinak byla Marfuša skvělá holka,“ dodala ke své postavě, jak jsme psali zde.

Zdroje: TASS, Topky.sk