Tajemství Václava Havla: Sebevědomý lamač dívčích srdcí měl vždy rozporuplný vztah k ženám

Václav Havel byl klíčovou postavou listopadu 89 i celého protikomunistického disentu. Zasloužil se o pád komunistického režimu a jeho osobnost obdivoval prakticky celý svět. Mnoho lidí zná Havla pouze z médií nebo z jeho politické kariéry, ale o jeho dětství se toho ví jen málo. Kde se narodil a jak to měl se ženami?

Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze v rodině podnikatele a intelektuála, otce Václava a matky Boženy, kteří měli velký vliv na české kulturní a politické dění v první polovině 20. století. To ho poznamenalo prakticky na celý život, protože jeho původ byl v komunistickém režimu nežádoucí.

I Havlův vztah k ženám byl ambivalentní, tedy nejednoznačný až rozporuplný.

Vyhledával jejich společnost plnou něhy a péče, ale v jejich intelektuální schopnosti příliš nevěřil.” Od útlého věku byl Havel bystrý, nadaný, sebevědomý, až příliš chytrý chlapec. To ilustruje příhoda z jeho dětství, kdy k němu přijela na návštěvu babička. „Když měla přijet na návštěvu babička, Václavova matka ji předem varovala: A Venoušek vám jistě bude číst politické úvodníky, ke kterým hned přidá svůj komentář,“ píše o bývalém česko-slovenském prezidentovi Václavu Havlovi web Dotyk.

V roce 1956 se Havel seznámil s Olgou Šplíchalovou a o osm let později se vzali. ,,Olga byla jeho základní životní jistotou, životní družkou, svědomím, první čtenářkou, neochvějnou obhájkyní i nejtvrdší kritičkou po celých 50 let. Jejich vztah, který přežil matčinu nelibost, útrapy, nevěru, krize, pronásledování i věznění, se vymyká všem hodnotícím měřítkům a nakonec se stal měřítkem sám o sobě. Olga měla na Havla tak silný vliv, že si lze jen těžko představit, jak by se bez ní mohl stát tím, čím byl,“ píše portál Aktuálně.

Olga Havlová nakonec podlehla rakovině. Když Václav Havel 18. prosince 2011 zemřel, čas jako by se zastavil. ,,Byl to nezapomenutelný týden plný smutku nad velkou ztrátou a oslav velkého objevu, nebo spíše znovuobjevení. Lidé se sdružovali v rituálech smutku a úcty, chovali se hezky ke svým spoluobčanům a laskavě mluvili o svých nepřátelích,“ dodává spisovatel Žantovský, jak píše Deník.

V těchto dnech, s volbou nového prezidenta, Havlův odkaz znovu ožívá.

Zdroje: Dotyk, Aktuálně, Deník