Zemřela průkopnice rhythm and blues u nás, zpěvačka Yvonne Přenosilová. Bylo jí 76 let

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Zemřela zpěvačka Yvonne Přenosilová (†76), českým posluchačům známá svým typickým výrazným hlasem. Zprávu potvrdil Radiožurnálu její kolega z rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko.

Podle Blesku se jí stala osudnou onkologická operace, po níž došlo k celkovému selhání organismu. Zemřela ve Vinohradské nemocnici dne 11. září ve 13:30.

Yvonne Přenosilová se poprvé dostala do povědomí posluchačů, když zpívala se skupinou Olympic v divadle Semafor. V roce 1964 nazpívala jednu z jejích nejznámějších písní Roň slzy, která se stala hitem a jedním z nejprodávanějších českých singlů své doby. Mezi její další hity patří např. Boty proti lásce nebo Tak prázdná.

Zpěvačka působila také v Anglii a dalších evropských zemích. V roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov, poté emigrovala do SRN za svými rodiči. V Mnichově žila 26 let, zde se snažila prorazit jako zpěvačka, ale nepodařilo se jí to. Později se v Německu redaktorkou rádia Svobodná Evropa a spolupracovala s Karlem Krylem. Do ČR se vrátila v roce 1994 a pokračovala zde ve své redaktorské práci.

Poslední roky o ní nebylo moc slyšet. To proto, že žila v ústraní na svém bytě na pražském Žižkově. Trápilo ji spousta zdravotních problémů, např. bolesti zad kvůli onemocnění ischias. Pohyb pro ni nebyl jednoduchý. V roce 2010 jí byla diagnostikována atrofie, úbytek svalové hmoty. Kolegové ji oslovovali, aby s nimi zpívala, ale Yvonne Přenosilová je odmítala. Nikdo z jejích kolegů nevěděl, že zpěvačka bojuje s rakovinou, píše Blesk.

Zdroj: ČRO Radiožurnál, Blesk, Wikipedia, YouTube