Výročí smrti režisérky S tebou mě baví svět. Marie Poledňáková stála za úspěchem Tomáše Holého

Režisérka Marie Poledňáková má na svém kontě mnoho úspěšných filmů, i komedii století, Bohužel, v roce 2016 ji postihla mrtvice a později se přidaly další zdravotní problémy. Dnes si připomínáme první výročí její smrti.

Marie Poledňáková, vlastním jménem Marie Jandová, se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích, ale vyrůstala v městečku Nepomuk u Plzně. Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Prahy.

Režisérka Marie Poledňáková má na svém kontě mnoho úspěšných filmů, i komedii století, Bohužel, v roce 2016 ji postihla mrtvice a později se přidaly další zdravotní problémy. Dnes si připomínáme první výročí její smrti.

Marie Poledňáková, vlastním jménem Marie Jandová, se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích, ale vyrůstala v městečku Nepomuk u Plzně. Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Prahy.

Otec Otto Janda byl profesorem ekonomie. V 50. letech minulého století během komunistických represí mu hrozilo uvěznění, kterému se nakonec vyhnul, namísto původní profese se však musel zaměstnat jako horník. Podobný osud potkal i jeho dceru, která sice úspěšně ukončila gymnázium, ale nedostala doporučení na vysokou školu. Zaměstnala se v Ústavu fotografické chemie, později manuálně pracovala v továrně.

Klíčové pro ni bylo setkání s tehdy teprve začínajícím televizním tvůrcem Jaroslavem Dietlem, který jí nabídl práci v televizi, kde Marie Poledňáková pracovala od roku 1961 jako asistentka scény a režie, přičemž v této době televize vysílala živě. Zároveň studovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). Studium skončila v roce 1970, čímž začalo její televizní působení v pozici scenáristky a režisérky.

Zpočátku se věnovala spíše historickým a psychologickým námětům, například ve snímku Včera a dnes z roku 1971, pod kterou se podepsala jako scénáristka i režisérka. Natáčení podle vlastního scénáře se u Poledňákové stalo pravidlem i v případě dalších děl.

Uplatnila jej také při své první rodinné komedii Jak vytrhnout velrybě židli (1977). Díky dojemnému příběhu a spontánním hereckým výkonům Tomáše Holého se komedie stala jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji reprízovaných televizních filmů. Už po roce následovalo pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny. Obě komedie dostaly v roce 1979 ceny za nejlepší scénář a režii na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlo. A z Tomáše Holého se stala dětská hvězda.

Po filmu Kotva u přívozu (1980) se Poledňáková opět vrátila k práci s dětskými herci. Právě jejich výkony osvěžily komedii S tebou mě baví svět z roku 1982, kterou už mohli vidět i diváci v kinech. Poledňákové filmový debut situovaný do prostředí romantické zimní přírody zaznamenal úspěch v podobě Zvláštní ceny na Mezinárodním filmovém festivalu v Gijónu v roce 1983.

V letech 1983 – 1989 působila jako režisérka ve Filmovém studiu Barrandov a natočila snímky Zkrocení zlého muže (1986) a Dva lidé v ZOO (1989).

V 90. letech minulého století začala podnikat v mediální oblasti. V roce 2006 se vrátila k filmování rodinnou komedií Jak se krotí krokodílí a natočila i filmy Líbáš jako Bůh (2009) a Líbáš jako ďábel (2012).

Další tvůrčí plány režisérky Marie Poledňákové zmařila mozková mrtvice, která ji postihla v roce 2016. Naposledy se režisérka objevila ve společnosti v dubnu 2016 po boku Vlastimila Harapese. 

V červenci 2016 se objevily informace, že známou filmařku převezla helikoptéra do pražské Ústřední vojenské nemocnice poté, co ji doma našla sousedka. S následky mrtvice bojovala do konce života a časem ji trápily i další zdravotní problémy.