Rodina Jiřího Kodeta si myslela, že mu režisér cholerické scény napsal na míru. Herec byl prý skutečně takto výbušný

Český herec Jiří Kodet sice vypadal jako elegantní muž, ovšem rodina o něm podle portálu Kinotip2 hovoří jako vzteklém pedantovi, který se však právě proto v roli válečného veterána našel.

V dětství to neměl nejlehčí, protože rodiče byli oba volnomyšlenkáři, kteří si Jiřího Kodeta příliš nevšímali a velmi brzy po rozvodu si založili vlastní rodiny. Herec trpěl pocitem, že nikam nepatří a chyběla mu rodičovská láska.

Jelikož celá rodina byla uměleckého zaměření, jeho vlastní dědeček Jiří Steimar se do něj strefoval, že z něj nikdy nic kloudného nebude. Není divu, že herec začal inklinovat díky nepochopení spíše k vzteku.

Přesto však s ním jeho žena Soňa Kodetová od roku 1969 žila až do jeho smrti. Měli spolu tři děti – Barboru, Iana a Karolínu, kterým se společně věnovali.

Samozřejmě, že si rodina nenechala ujít film Pelíšky, kde se Kodet skutečně předvedl a přirozeně ztvárnil roli výbušného veterána natolik věrohodně, až v něm jeho rodina viděla jeho samotného.

„Když naše máma film viděla, ptala se, jestli to napsali o Jirkovi, protože když jeho žena Soňa zkazila knedlíky, tak to byl velký problém,“

řekla v rozhovoru nevlastní sestra Evelyn Steimarová. Podle ní nebylo snadné poznat, kdy výbuchy vzteku herec hrál a kdy byly opravdové. I když v Pelíškách se skutečně předvedl a vystřihl báječný herecký výkon, přesto to není jediná role, ve které exceloval. Hrál ve filmech, které jsou diváky velmi dobře přijímané. Podle CSFD kupříkladu v Knoflíkářích, Akumulátoru 1 či Musíme si pomáhat. Jeho posledním filmem byl právě Sentiment z roku 2003.

V roce 2003 ho přímo při divadelní premiéře postihla mozková příhoda, Jiří Kodet byl však herec tělem i duší a k herecké cti mu lze přičíst, že své představení i přesto dohrál. Zemřel o dva roky později na selhání organismu. Podle rodiny krátce před svou smrtí přestal být zlostný, a to už věděli, že s nimi zřejmě dlouho nebude…

Zdroj: Kinotip2, CSFD