Písničkář Wabi Daněk byl závislý na alkoholu. „Bylo to buď alkohol a rakev, nebo bez alkoholu“

Legendární folkový písničkář Wabi Daněk se proslavil písní Rosa na kolejích, a přestože miloval život, ocitl se několikrát blízko smrti.

Wabi Daněk zemřel 16. listopadu 2017 a příští rok 30. ledna by byl oslavil 76. narozeniny. Vlastním jménem se jmenoval Stanislav Jan Daněk, přezdívku Wabi si vysloužil díky tomu, že na kytaru často hrával skladby Jiřího Wabi Ryvoly.

Na vrcholu své slávy žil dost bouřlivým životem, což se nakonec projevilo na jeho zdravotním stavu. Trápila ho závislost na alkoholu. Hrozila mu cirhóza jater právě proto, že někdy popíjel až půl litru tvrdého alkoholu denně.

„Nebylo se o čem rozhodovat, to bylo buď alkohol a rakev, nebo bez alkoholu, a ještě nějaký život,“

řekl kdysi zpěvák v pořadu 13. komnata. Dokonce začal docházet do protialkoholní léčebny a skutečně se sebou něco dělal, ale později pití opět propadl. Abstinovat začal až při druhém pokusu, kdy i radikálně změnil styl. Musel, jelikož jinak by podle lékařů brzy zemřel.

Když prodělal mozkovou mrtvici, opět měl namále. Hrozilo mu, že dopadne jako zpěvák Václav Neckář, který se po mozkové mrtvici musel učit znovu mluvit. „Přijel jsem domů z příjemného koncertu a udělalo se mi špatně. Zničehonic motolice. Sedl jsem si a řekl manželce, že tohle nesignalizuje nic dobrého, ať zavolá na pohotovost. Cítil jsem, jak mě v hlavě něco křuplo, praskla žilka. V nemocnici jsem zůstal čtyři měsíce. Lékaři mi sdělili, že jsem měl velké štěstí. Stačilo málo a byl by konec. Tehdy jsem si uvědomil, že jsou důležitější věci, než je sláva, než jsou peníze. Od té doby se na ten svět dívám trochu jinak.“

Nakonec jeho tělo napadla rakovina, se kterou bojoval bezmála čtyři roky, než prohrál. Zemřel v 70 letech.

„Už to vypadalo, že to bude úspěšný boj, ale nakonec ho ta hnusná nemoc stejně dohnala. Byl jsem u něho pár týdnů před tím, než zemřel. To už jenom ležel. Je dobře, že odešel v kruhu rodinném, tedy doma, a ne v nemocnici,“ řekl bavič Milan Pitkin po jeho smrti. Byl jeho dlouholetým přítelem.

Podle Prima Ženy měl Wabi Daněk za sebou dvě manželství a z každého vzešly dvě děti. Z prvního dvě dcery, Markéta a Renáta, z druhého synové Stanislav a Šimon. Potkal ho smutný osud, ale díky svým písním se stal nezapomenutelným.

Zdroj: Prima Ženy, Wabi