Myšlenky na sebevraždu: Oldřich Vlach si prošel peklem. Lékaři mu omylem diagnostikovali rakovinu. Poznal sílu opravdového partnerství

Herec Oldřich Vlach dlouhodobě trpěl bolestmi páteře. Ani po mnoha injekcích se jeho stav nelepšil, dokud si nevyslechl krutou diagnózu – jde o rakovinu. A od té chvíle se mu začaly hlavou vířit myšlenky na sebevraždu…

Oldřich Vlach se narodil 3. července 1941. Už během středoškolských studií se věnoval amatérskému divadlu a po absolvování pražské DAMU hrál od roku 1966 v Divadle Na zábradlí.

V rámci divadla byla jednou z jeho nejznámějších divadelních rolí Hamlet, za kterou v roce 1978 obdržel Cenu Literárního fondu. Úspěchy sklízel i v Divadle na Vinohradech v dalších hrách Williama Shakespeara.

Ve filmu Oldřich Vlach debutoval v dramatu Bez svatozáře (1963). Kromě filmů Vesničko má středisková a Cena medu se proslavil také jako narkoman Karel Vondřich ze seriálu 30 případů majora Zemana (epizoda Mimikry o únosu letadla do západního Německa, 1979) nebo starosta Brabenec ze seriálu Pustina (2001). Po dlouhé době se na televizní obrazovce objevil v roce 2021 v detektivním seriálu Specialisté.

Oldřich Vlach se prosadil také v dabingu. Svůj hlas propůjčil stovkám postav především ve filmech a seriálech, ale také v hraných dokumentech. V roce 2014 získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon v dabingu za roli masového vraha Josepha Bouviera, kterého ztvárnil Michel Galabru v kriminálním dramatu Soudce a vrah.

Svou divadelní kariéru musel ukončit kvůli problémům s páteří. Ty začaly již v roce 1998. Původní prognózy lékařů byly optimistické a herec denně docházel na injekce, přesto bolesti příliš nepolevovaly a musel zrušit několik představení.

A situace se ještě zhoršila! „Jednoho dne jsem zjistil, že nemohu chodit. Nohy mě vůbec neposlouchaly. Myslel jsem si, že vydržím dost, ale bolest v páteři byla nesnesitelná a neúnosná. Stačil opravdu jen minimální pohyb a myslel jsem, že se zblázním,“ prozradil Vlach v pořadu 13. komnata.

Po ochrnutí pro něj měli lékaři opravdu špatnou zprávu. Diagnostikovali mu rakovinu. „Byl jsem úplně ochrnutý. V hlavě mi tehdy běhaly myšlenky a uvažoval jsem o tom, že kdybych měl sílu a mohl chodit, tak bych raději došel k oknu a skočil dolů, než abych se takhle trápil,“ prohlásil upřímně.

Nakonec se ukázalo, že šlo o zanedbaný zánět. Herec podstoupil několik náročných operací a také nezbytnou rehabilitaci. Dnes děkuje nejen lékařům, ale i své ženě Jane za záchranu života. „Nedá se popsat, co pro mě moje žena udělala. Když jde v životě všechno hladce, může každý blbec žít dobře. Ale pak to na vás někdy najednou dolehne a teprve v tu chvíli poznáte opravdového partnera,“ řekl Oldřich Vlach.

Zdroj: Wikipedia, 13. komnata