Michal David: Za život prodal přes 3.500.000 nosičů a napsal více než 600 písní
Michal David své první a stejnojmenné album vydal již před 45 lety. Od té doby se řada jeho hitů vryla pod kůži mnoha lidem napříč generacemi. Ne nadarmo dnes platí král diskotékových hitů za jednu z největších českých legend. A jako život každého umělce, i život Michala Davida je opravdu pestrý.
Od Vladimíra k Michalovi
Dnes už jen málokdo ví, že pravé jméno Michala Davida zní Vladimír Štancl. Tehdy ještě jako neznámá tvář začínal jako jazzový klavírista. V pouhých šestnácti letech vyhrál soutěž hudebních talentů Mladá píseň Jihlava 1976. Krátce předtím však začínající hudebník nastoupil na konzervatoř, kde studoval obor skladba a klavír. Zde působil tři roky, ale v té době už jezdil s Kroky po vystoupení. To zapříčinilo nespočet neomluvených hodin a vedení školy dalo vycházející hvězdě nůž na krk: buď – anebo. David si však vybral Krok a konzervatoř opustil.
Umělec se utápěl v jazzové hudbě
Byť je Michal David v současnosti považován za krále diskoték, již v sedmi letech obdivoval umělce, jako byli Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra a Sarah Vaughan. Byli to afroameričtí jazzoví umělci, kteří mladého Vládíka inspirovali ke hře na klavír. V deseti letech jej inspirovali dokonce slavní jazzoví pianisté, jako Oscar Peterson, Errol Garner či Keith Jarrett. To muzikanta vedlo k založení vlastní kapely s názvem Čtyřka. Spolu s Jakubem Smolíkem a Alešem Brychtou se scházeli ve skleníku, aby si spolu zajamovali bigbít.
Za slavným hitem stojí někdo jiný
„V celé republice nenajdete snad nikoho, kdo by neznal nakažlivý hit „Nonstop“. Písnička vznikla původně zcela spontánně a během několika minut.“ Tak zní jeden velký mýtus. Ve skutečnosti písničku napsal Zdeněk Barták, kterého za Michalem Davidem poslal režisér Jaroslav Soukup, aby skladbu doladil. A jak již dnes každý divák ví, skladba byla psána pro film Vítr v kapse.
„Já se snažím to všude říkat, že Nonstop není můj, ale nikdo mě neposlouchá,“ prohlásila hudební ikona v rozhovoru pro TN.CZ.
Michal David dokázal velice dobře imitovat Karla Gotta
Michala Davida a Karla Gotta pojilo letité přátelství. Nejenže pro mistra složil několik písní, ale legenda diskoték Gotta dokázala také velice dobře imitovat. Hudebník navíc mistra obdivoval již od mládí. Přesto se dvojice ale setkala až v roce 1978 a tykat si začali ve chvíli, kdy pro něj David začal skládat skladby, jako je například To stárnutí zrádné nebo Jdi za štěstím. Když Karel Gott v roce 2019 zemřel, Michal David na jeho pohřbu zahrál písničku Srdce nehasnou, kterou česká hudební legenda zazpívala se svou dcerou Charlotte.
Z diskotéky do divadla
Michal David má dar skládat chytlavé melodie a jednoduché, ale silné texty. Snad i proto se stal skladatelem hudby několika slavných muzikálů. Hudbu tohoto držitele Medaile Za zásluhy I. stupně můžete slyšet například v muzikálech, jako je Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika, Kat Mydlář, Děti ráje, Mata Hari či Muž se železnou maskou a řada dalších.
Pár přátel trochu jinak
Někdo by si možná pomyslel, že doby, kdy se Michal David hřál na vrcholu, jsou pryč. Opak je ale pravdou. Nedávno hudebník spojil síly se světovými umělci a představil americkou verzi hitu Pár přátel. Skladba s názvem Oh What a Dream We Had se stala hymnou americké charitativní organizace bojující proti rakovině Prevent Cancer Foundation. Po boku Michala Davida stanuly hvězdy, jako Noah Cyrus, Billy Idol, Lara Fabian, Kimbra, Billy Ray Cyrus, IL DIVO a mnoho dalších. Píseň pak nahrála Česká filharmonie.
Michal David za sebou má nejen pestrý život, ale také pestrou kariéru. Své poslední album Funky vydal v roce 2022. Snad se jeho fanoušci v blízké době dočkají nějaké další tvorby.
Zdroj: michaldavid.cz, brainzone.cz, tn.nova.cz