Královna Alžběta II. měla tajnou řeč se svým personálem

Elizabeth Alexandra Mary Windsor (†96) je bývalá královna patnácti států ve Spojeném království označovaných jako Commonwealth realm, přičemž povinnosti každého z těchto států vyřizovala odděleně a jednotlivé země ji považovaly za vlastní samostatnou vládkyni. Seděla na trůnu neuvěřitelných 70 let a to z ní dělá nejdéle vládnoucí britskou panovnici.

Asi si ani nedokážeme představit, kolik času musela tato slavná dáma strávit mezi lidmi – ať už na plesech, večírcích nebo jiných oficiálních událostech. Zdvořilost a královská etiketa si přitom žádala, aby téměř každému z hostů věnovala pár slov. Hugo Vickers, královský historik, uvedl, že měla královna několik posunků pro personál, které označovaly její požadavky.

Proč to neříct kabelkou?

Je téměř nemožné najít fotku královny bez jedné z jejích oblíbených kabelek. Podle časopisu Reader’s Digest vlastnila téměř 200 kabelek značky London Launer. Svým podřízeným vysílala tajné signály právě těmito kabelkami. Pokaždé, když se vládkyně rozhodla, že už ji nebaví nějaká konverzace stačilo „hodit“ taškou.


Pokud dala královna kabelku z jedné ruky do druhé nebo z levé strany na pravou, znamenalo to, že je připravena ukončit právě probíhající rozhovor. Položení kabelky na zem znamenalo potřebu okamžité záchrany před nepříjemným setkáním a naopak odložení tašky na stůl značilo, že chce v příštích pěti minutách ukončit událost.

Bezprostřední akce!

Okamžitě jednat bylo nutné, pokud královna začala kroutit snubním prstenem. Toto jednání znamenalo, že si přeje ihned ukončit konverzaci.

Zdroje: wikipedia.org, Reader’s Digest, British Heritage