Karel Schwarzenberg netušil, že si tutéž ženu vezme dvakrát. Potom ji vyměnil za mladou milenku

Chlapec z knížecí rodiny tehdy ještě netušil, že až vyroste, ožení se se stejnou ženou dvakrát. Přesto ji na stará kolena vyměnil za skandální mladou milenku.

Dětství trávil Karel Schwarzenberg a budoucí politik na zámku Orlík a v Čimelicích. Rodině byl však po komunistickém puči v roce 1948 zabaven majetek a i kvůli šlechtickému původu rodina utekla před červeným terorem do Rakouska. V emigraci studoval právo ve Štýrském Hradci a v Mnichově lesnictví. Studie však musel přerušit a převzít odpovědnost za hospodaření na rodinných statcích. Po pádu komunistického režimu se vrátil do Československa. Sám udával jako své povolání právě lesníka a ještě krčmáře. V soukromém životě se se stejnou ženou oženil dvakrát, a to nebylo všechno.

Jedinou velkou láskou jeho života byla jeho první manželka, lékařka Therese, pocházející z velmi starého rakouského rodu. Poprvé se setkali ve Vídni v roce 1957 na banketu organizovaném pro nezadané aristokraty. „Tehdy se mnou ještě nic moc nebylo, byl jsem plachý a v rozpacích,“ vzpomínal Schwarzenberg. Ani jeho budoucí žena Therese příliš nadšená nebyla: „K idolům žen tehdy ještě nepatřil.“

Sňatek byl uzavřen v roce 1967. Po svatbě se přestěhovali na zámek Obermurau. Therese Schwarzenbergová porodila v době manželství tři děti: Jana Nepomuka, Annu Karolínu a Karla Filipa. Později se ukázalo, že Karel Filip je nemanželský syn, jeho skutečným otcem byl průmyslník Thomas Prinzhorn. Kvůli této aféře se Schwarzenbergovi v roce 1988 rozvedli, ale i nadále zůstali v kontaktu.

Karel Schwarzenberg sám měl tehdy vztah s podstatně mladší maďarsko-italskou markgrófkou Zitou Pallavicini. Ta za otce svého syna Eduarda označila právě kníže.

Na Vánoce 1992 utrpěla Therese Schwarzenbergová těžký úraz při lyžování, po kterém byla dlouho ochrnutá, ale po usilovné rehabilitaci se dokázala postavit na nohy. Lékařka Therese a Karel se však znovu vzali v tichosti v roce 2008. Therese později uvedla: „Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že jednou zase budeme spolu schopni žít.“ 

Poslední roky života ale kníže trávil sám na zámečku Dřevíč a jeho žena, česky plným dívčím jménem Tereza hraběnka z Hardeggu na Kladsku a v Machlandu, v rodném Rakousku.

V roce 2013 se však Schwarzenberg objevil na slavnostním vyhlášení Českých slavíků v doprovodu čtyřiadvacetileté Jany Vopěnkové, jejíž bulvár přisoudil přezdívku „ramlice“ (samice zajíce). Vopěnková později veřejně přiznala, že má s politikem milostný poměr. On ho nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil.

Vopěnková k zesnulému Schwarzenbergovi vzhlížela a velmi si ho vážila. „Když se mě zeptáte, kdo je pro mě nejdůležitější člověk na světě, tak řeknu, že Karel. Karel je pro mě víc než rodina. Karla si velmi vážím a jsem ráda, že jsem ho ve svém životě potkala, i když jsem ho potom opustila,“ tvrdila dávno po konci jejich románku.

A konec jejich přátelství nenastal ani v době, kdy se oblíbenému politikovi zdravotně přitížilo. V dubnu letošního roku Vopěnková prozradila, že se za jeho zdraví chodí modlit. „Posílala jsem mu fotky z těch kostelů, udělala jsem mu radost,“ prozradila Vopěnková, které Schwarzenberg pomohla nejen životními radami, ale podporoval ji i finančně.