Jiří Menzel měl čtyřky i dvojku z chování. Dobré vysvědčení nemusí být zárukou úspěšného profesního života, tvrdí Olga Menzelová

Poslední školní den není jen radostí, ale pro mnohé děti i stresujícím faktorem. Bojí se domů přijít se špatným vysvědčením, někteří rodiče kvůli známkám dokonce využívají fyzických trestů. Každoročně před tím varují psychologové a už se do podobných kampaní pustili i celebrity mezi nimi třeba Olga Menzelová.

Ta se snaží uklidnit situaci tím, že se pochlubila vysvědčením Jiřího Menzela. Jde o devátou třídu, kterou studoval v roce 1953–1954. Na vysvědčení je k přečtení zcela všechno, tedy kde studoval, jakou třídu, i datum a místo narození a státní příslušnost. Prakticky jsou to dohledatelné informace, ale pokud si někdo nebyl jistý fakty na internetu, tak v tuhle chvíli to má černé na bílém.

Pokud je to opravdu skutečné vysvědčení, tak Jiří Menzel zřejmě nepatřil mezi premianty. Ba naopak má tři čtyřky, trojky i dvojky a jedničku ani jednu. A to ani z chování, jelikož v kolonce chování nemá velmi dobře jako v první pololetí, ale naopak uspokojivé, což je vlastně dvojka z chování.

Menzelová přispěla také všeříkajícím textem a snaží se na rodiče zapůsobit tím nejlepším způsobem. Ukázat, že i někdo, kdo v deváté třídě vypadá jako úplný raubíř se čtyřkami může být v životě velmi úspěšný.

Moji milí, jestli vaše děti dnes donesly vysvědčení, které se neslučuje s vašimi představami, tak si z toho nic nedělejte. Jako povzbuzení vám posílám Jirkovo vysvědčení z 9. třídy. Dobře si ho prohlédněte… Zárukou úspěšného profesního života prostě nemusí být zrovna výstavní vysvědčení.

A rozhodně má Olga pravdu. Jak se shodují i mnozí psychologové, známky nejsou vůbec rozhodující a dítě může mít spousty jiných kvalit, ve kterých vyniká. Jiří Menzel není jedinou osobností, která to svým špatným vysvědčením dokazuje. K nepěkným známkám se v komentáři přiznal i Pavel Liška, který i přestože se mu na základní škole nedařilo, vystudoval JAMU a nyní se těší pozornosti jako přední český herec.

Jaj, to mně připomíná moji 6. třídu a mě před skoro 40 lety. Tam jsem si udělal osobní rekord. 7 čtyřek. Pak  mně táta vysvětlil, že přece je dobrý mít maturitu, tak jsem to kapku stáhl a podařilo se, ale s pokorou dnes tvrdím, že minimálně polovina té „neschopnosti“ byla na bedrech i těch mých učitelů. Možná to začalo hned u mého prvního víza v životě, v 1978 jsem dostal velikánskou trojku. Pozdravuju Jiřího a vzpomínám na hezký čas.

U fanoušků tímto Olga stoupla v ceně, i když kdoví, jestli by se taková ukázka vysvědčení líbila přímo panu režisérovi. Jeho špatné známky však momentálně pomáhají a dodávají lidem sílu i naději, že i přes špatná vysvědčení mají jejich děti šanci uspět.

Tak za tohle Vám, milá Olgo, velice děkuji, je to nesmírně povzbudivé.

Zdroj: Instagram, autorský text