Jakub Wehrenberg by chtěl dostávat peníze i za reprízy filmu Báječná léta pod psa

Jakuba Wehrenberga můžete znát jako chytrého Kvida z filmu Báječná léta pod psa. Postava brýlatého kluka byla jeho životní rolí a jeho hereckou kolegyní a filmovou láskou byla úžasná Jitka Ježková. Jakubův hlas ale také můžete znát z dabingu. Propůjčil ho například geniálnímu vědci Sheldonu Cooperovi ze sitcomu Teorie velkého třesku.

V jiném filmu od Báječných let se Jakub už neobjevil. Hrál spíš ve seriálech, například Zdivočelá země, mihnul se také v Ulici nebo ve Specialistech, dočtete se na portálu ČSFD. Jeho největším úspěchem je právě film z roku 1997 podle knihy Michala Viewegha. V televizi je často reprízován, Jakub však z toho nemá nic, jak si postěžoval na svém Twitteru.

„Pomalu se chystám na posed, ale jinak si připadám jak Helena Vondráčková s Krampoulem. Byť se Báječná léta pod psa opakují asi třikrát do roka, nemám z toho ani korunu. Aspoň nemusíte závidět,“ naspal divadelní herec a muzikant. V Hollywoodu je totiž běžné, že herci z repríz žijí i několik let. U nás to ale zřejmě nefunguje a to si chce Jakub zjistit. Někteří jeho sledující si myslí, že je správné, že za roli dostal zaplaceno jen jednou. Jeden z nich uvedl příklad projektanta dálnice, po které se jezdí třeba dalších 30 let, a ten člověk za to dostane zaplaceno také jen jednou.

Jakub se však ohradil tím, že podle autorského zákona by to tak, v jeho případě, být nemělo. Web Expres proto Jakuba kontaktoval a zeptal se, jestli se rozhodl řešit nějak oficiálně. „Je to složitá problematika. Rozhodně ji však nechci sdílet formou nějaké zmínky v tisku. Beru můj Twitter jako platformu s jistou nadsázkou. V každém případě se na to ale integramu (nezávislá společnost výkonných umělců, pozn. red.) zeptám,“ řekl Jakub.

Wehrenberg, který se momentálně objevuje také v kapele Hamleti společně s Alešem Hámou, Daliborem Gondíkem a Hardym Marzuki, je na svém twitterovém účtu dost aktivní. Takže doufáme, že se dozvíme, jak to celé dopadne.

Zdroje: Twitter, Expres, ČSFD