Hvězdy Červeného trpaslíka v Praze: Rimmera překvapilo je, jak moc je u nás seriál populární, Lister dorazil pozdě

Britský seriál Červený trpaslík představil svou první sérii už v roce 1988. Celkem má už neuvěřitelných 13 sérií s tím, že ta poslední vyšla v roce 2020 a místo obvyklých 6 epizod z ní udělali celovečerní film. Zatímco většinou se u dlouhých seriálů stává, že oblíbenost postupně klesá, Červený trpaslík si, až na sérii Zpátky na zemi, udržel oblíbenost mezi 80 a 90%, jak ukazuje web ČSFD.

Velká popularita seriálu u nás překvapila samotného představitele Rimmera, Chrise Barrieho. Ten se po letech konečně dostal na pražský Comic con. „Koordinátor hostů mě kontaktoval už několik let a v podstatě mi říkal, že by byli opravdu rádi, kdybych přijel. Asi jsem ho trochu štval, že jsem pořád odkládal cestu do Prahy. Avšak letos mi v tom nic nebránilo a jsem opravdu rád, že jsem se sem vydal,“ řekl Chris v rozhovoru, který přinesl časopis Blesk.

Prahu si velmi zamiloval, stejně tak české občany. Před nějakou dobou zjistil, že seriál je tu velmi oblíbený a potvrdili mu to i lidé, kteří se o ně během jejich návštěvy festivalu starali. „A je to také pozoruhodné vzhledem k tomu, že váš jazyk je tak jiný. Což ale zjevně není žádná překážka. Albert dnes říkal, že to je pouze jednoduchý humor se čtyřmi chlapíky zaseknutými na kosmické lodi, kteří se snaží dostat domů. Přesto je fascinující, že je tu show tolik populární,“ řekl dál Barrie. Prohlásil také, že by byl nejraději, aby seriál vůbec neskončil. Dokud prý budou schopní mluvit a chodit zároveň, tak v něm budou pokračovat.

Jeho kolega Craig Charles (Lister) dorazil o něco později, kvůli zpožděnému letu. S úsměvem se ale připojil ke Chrisovi a rovnou přešel ke svým oblíbeným epizodám. „Všechny jsou zábavné. Mám rád Návrat do reality. Je to v páté sérii? To je ten díl s Timothy Spallem, kde se všichni vzbudíme a myslíme si, že to celé byla jen videohra. Tak ten mám rád, ale nemám nějakou obzvlášť oblíbenou epizodu. Spíš mám preferované scény. Užíval jsem si třeba natáčení scénu s Krytonem a Polymorfem, kdy se ze mě Kryton snaží dostat zmenšující se boxerky. U tohoto celkem levného vtipu jsem se pochechtával,“ vyprávěl Craig a Chris doplnil dnes už legendární hlášku: „Nemůžu říct, že mě to zas tak moc šokuje… ty přeřízneš cokoliv, viď?!“

Oba pánové si velmi pochvalují práci scénáristů. Když je totiž dobrý text, hraní je pak o dost jednodušší. Navíc je to vtipné, lidé se tomu smějí a to je pro ně povzbuzující. Craiga dokonce napadlo, že by seriál mohli přetvořit do divadelní hry. Není pochyb o tom, že by divadla praskala ve švech.

České hlasy hlavním postavám dali úžasní Kamil Halbich (Rimmer) a Martin Sobotka (Lister). Dál k nim neodmyslitelně patří Miroslav Vladyka, coby namyšlený Kocour, Miroslav Táboský jako Holly a později také Zdeněk Dušek jako Kryton. V televizi můžete nyní sledovat pátou řadu seriálu, kterou reprízuje stanice Paramount Network. Vysílání sice začíná až po půl 12 v noci, ale to fanoušky zřejmě neodradí.

Zdroje: Blesk, ČSFD