Basiková, Prokop a Janda promluvili o zesnulé Haně Zagorové (†75), ale ne moc hezky. Kritizovali její projev a převzaté písně

Za pár dní to bude rok, co nás opustila legendární zpěvačka Hana Zagorová. Uteklo to jako voda, ale vzpomínka na ni pro členy její rodiny i fanoušky je stále bolestná. Její kolegové z pěvecké branže, Bára Basiková, Petr Janda a Michal Prokop na Hanku také vzpomínají, ovšem jejich vzpomínky nejsou zrovna moc hezké.

Týdeník Sedmička přišel s jejich vyjádřeními ohledně oblíbené zpěvačky a musíme říct, že rčení „O mrtvých jen dobře“ se rozhodně nedrželi. Báru Basikovou prý Hančin projev nikdy nepřesvědčil. „Přišla mi spíš jako taková písničkářka a její projev byl na mě až moc infantilní. Přece jen mám ráda velký nosný klenutý hlasy, kantilénu a tak. Nicméně měla svůj jasný, specifický projev,“ cituje týdeník zpěvaččina slova, která pronesla v pořadu Českého rozhlasu.

Ve stejném pořadu se objevil také rocker Petr Janda, který si stojí zatím, že rocker nikdy nesmí chválit popovou hudbu. To by pro něj byla smrt na poli rockové hudby. „K Haně se mi proto špatně vyjadřuje, abych tak řekl, ale uznám, že má své fanoušky, že určitě má dobrý písničky. I když mi vždycky trochu vadilo, že jich měla hodně převzatých. Jak říkám, radši o ní nic říkat nebudu,“ řekl víc než dost. Podobného názoru ohledně Hančiných písní byl i Michal Prokop.

„Nejvíce mi vadily coververze, dříve se tomu tak neříkalo, ale tenkrát se hodně v popu dělaly. Některé se fakt nepovedly. Někdo to aranžérsky špatně opsal, byly v nich chyby, blbě nahrané, hodně jich mělo nepovedený text… Hrůza,“ vyjádřil se muzikant pro Blesk magazín. Ohledně převzatých písní mají oba pánové pravdu.

Na webu Second Hand Songs je možné shlédnout seznam písní, které Hana převzala od zahraničních autorů a k nimž byl poté napsán český text. Zpravodaj iDnes nedávno psal, že přebírání zahraničních písniček bylo v Česku před rokem 1989 doménou. Karel Gott, Helena Vondráčková i Hana Zagorová by měli zřejmě poloviční repertoár bez takových písní.

Nicméně, skutečným fanoušků Hany Zagorové to jistě nevadí a písně v jejím podání zkrátka zbožňují.

Zdroje: Sedmička, Second Hand Songs, iDnes