Tak vypadá inženýrka Tejfarová ze Slunce, seno: Opravdu se změnila! Hlavně se dobře provdala

Podívejte, jak se za 34 let od natáčení změnila inženýrka Tejfarová z komedie Slunce, seno… A když uvidíte, za koho se provdala… Wow!

Říká se, že komu pánbůh, tomu i všichni svatí. A představitelce inženýrky Tejfarové z komedie Slunce, seno… skutečně šla v životě karta. Přestože původně herečkou nikdy nechtěla být, vždyť jí ani nezůstala, navždy si ji budeme pamatovat jako nezapomenutelnou inženýrku Tejfarovou z Troškovy komedie.

Dnes už bývalá herečka Kateřina Lojdová zanedlouho oslaví své šedesáté třetí narozeniny. Zatímco v trilogii to byla sexy kost, kterou platonicky obdivoval i vesnický farář Otík, dnes je to už paní v letech. V komedii se jí podařilo uhnat místního zootechnika v podání Jiřího Lábuse (73), ale v soukromí se jí dařilo ještě podstatně lépe.

Kateřina Lojdová pochází z umělecké rodiny, otec byl violoncellista a matka výtvarnice, ale ona žádné herecké ambice neměla. Nejprve začala studovat produkci a řízení na FAMU, ale protože ji režiséři z filmové fakulty začali obsazovat do svých filmů, rozhodla se, že vystuduje také herectví na DAMU. Jako správná produkční si totiž dokázala spočítat, že s vystudovaným herectvím bude mít i vyšší honoráře.

K roli Tejfarky se Lojdová dostala díky své matce, která byla v době příprav natáčení přítelkyní scénáristy Petra Markova (78). A pomohl i Zdeněk Troška (70), který jí prý vytvořil roli přímo na tělo. A Lojdová ji pak dostala jako dárek k narozeninám. Ale to nebylo všechno.

Přestože se Kateřina Lojdová objevila se i v dalších úspěšných filmech jako Anděl s ďáblem v těle (1983), Chobotnice z II. patra, Veselé vánoce přejí chobotnice (oba 1986) či Anděl svádí ďábla (1988), s herectvím se rozhodla skončit. Definitivní tečkou za její hereckou kariérou byl rok 1998 a televizní film Tanec kolem zlatého vejce.

Pro Lojdovou je herectví dávno uzavřená kapitola: „Lidé mě znají jako herečku, ale to jsem dělala možná pět let. Pro mě je to marginální etapa života, tak veselý začátek. Dnes bych se popsala jako manažerka, pořád mám potřebu něco organizovat,“ řekla před časem představitelka Tejfarky, která udělala řádnou kariéru.

Kateřina Lojdová se po ukončení herecké činnosti nejprve vrhla na politiku, v 90. letech 20. století byla poslankyní tehdejší České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanskou demokratickou alianci (ODA), později působila jako poradkyně ministra životního prostředí Jiřího Skalického.

Po odchodu z politiky pracovala nějaký čas jako šéfredaktorka společenského magazínu a postupem času se věnovala mnoha dalším profesím, například působila jako architektka a stavitelka, psychoterapeutka, galeristka či fejetonistka. A snad ještě lépe se jí dařilo v osobním životě. Kateřina se totiž uměla i dobře vdát.

Manžel Kateřiny Lojdové Michel Fleischmann se narodil v Praze, ale od poloviny 60. let žil ve Francii, kde jeho otec pracoval na československém velvyslanectví. Po událostech v roce 1968 se rodina rozhodla zůstat ve Francii a Fleischmann tam studoval na pařížské Sorbonně. Po roce 1989 se vrátil do Česka, kde založil soukromou stanici Evropa 2. Od roku 2019 je velvyslancem České republiky ve Francii.

Kateřina Lojdová má s Michelem Fleischmannem dvojčata Maxe a Kláru, po jejichž narození se sice stáhla ze světel, ne však z pracovního procesu. Syn dnes studuje architekturu, dcera řízení a inovace na pařížské Sorbonně.