Windows i další důležité programy se dají koupit podstatně levněji

Každý majitel počítače ví, že není potřeba zaplatit pouze za samotnou mašinu, ale i za software. Ten úplně nejdůležitější program je systém, tedy nejčastěji Windows. Tento program se však prodává docela draho, což každému nejde zrovna pod fousy.

Naštěstí je zde bezplatná alternativa ve formě Ubuntu. A komu by přeci jen nevadilo utrácet, i když méně, může si koupit systém v rámci druhotné licence.

Systém zdarma není bez chyb

Kdo chce, aby mu počítač alespoň nějak jel, musí mít bezpodmínečně nainstalovaný systém. Nemusí se ovšem jednat rovnou o Windows. Existuje i Ubuntu, jenž se dá stáhnout zcela zdarma. Pro mnoho uživatelů se ale nejedná o dobrou volbu.

Jednou z hlavních chyb Ubuntu je uživatelské rozhraní, které je až zbytečně složité a docela neintuitivní. To dokáže odradit nejen začátečníky, ale také zkušené uživatele.

Mnohem horší je však kompatibilita s dalšími druhy softwaru. Ta je docela tristní, a proto se na Ubuntu řada programů ani nerozjede. Samozřejmě je možné použít emulátory, nicméně to je už práce navíc. A rozhodně ani tak nemá člověk jistotu, že vybraný software nakonec spustí.

Pokud však Ubuntu na Microsoft Windows 11 někde skutečně ztrácí, tak je to podpora her. Ty se také často vůbec nerozjedou, takže pařani by o takovém systému neměli ani uvažovat.

Cenově dostupná možnost

Pokud nechce člověk dávat za Windows nekřesťanské peníze, ani vlastně nemusí. Stačí si tento systém objednat na e-shopu, kde jsou v nabídce programy z druhé ruky. Ty jsou z logiky věci o dost levnější, a přitom neztrácí nic na kvalitě. Prodává se v podstatě pouze licence.

Takto se dá koupit například i kancelářský balíček Office 2021. Stačí si jen objednat a chvíli počkat na mail s Microsoft Office licencí. Obvykle se jedná jen o pár minut.