Venkovní sauna přeci nemusí být drahá! Své o tom ví známý hudební skladatel Jaroslav Krček

Venkovní sauna nemusí ohromovat sousedy. Podstatné je, aby dokonale plnila svoji funkci a byla kvalitně postavená. Říká hudební skladatel Jaroslav Krček o své nové sauně pod třemi smrky, jen pár kroků od chalupy v Českém ráji.

Jak postavit saunu vlastníma rukama

To už pan Krček moc dobře ví. Svoji první saunu si postavil před mnoha lety a slouží dodnes. Jeho druhá sauna stojí shodou okolností nedaleko jeho současné chalupy. Ale tu třetí, tu kterou si představíme v tomto článku, tu si nechal raději postavit od odborníků.

Protože venkovní sauna svépomocí, to už by bylo nad jeho síly. „To víte, postavit venkovní saunu je přeci jen o notný kus náročnější než stavba sauny v interiéru. V určitém věku dá také člověk raději přednost zárukám od spolehlivé firmy,“ říká Krček.

Ale ochlazovnu si postavím sám!

Protože pan Krček miluje práci se dřevem, byla tato stavba sauny přeci jen v něčem speciální. Chtěl si totiž vlastníma rukama postavit alespoň ochlazovnu.

Měla být hned vedle sauny a navíc tak ušetří nějakou částku.

Konstrukci celé venkovní sauny jsme proto upravili tak, aby bylo možné ochlazovnu v budoucnu postavit. Dodali jsme potřebný materiál a během pár měsíců měl pan Krček hotovou i svoji část.

Sauna, která plní sny

Zahradní sauna má rozměry 225 x 175 centimetrů, výška je 230 centimetrů. Uvnitř je obložená palubkami z Hemlocku, vnější stěny sauny jsou ze sibiřského modřínu, který dobře odolává vlivům počasí. Lavice a další saunovací doplňky jsou ze dřeva africké vrby abachi.

Typově se jedná o venkovní saunu Native 2.

Saunu vytápí elektrická kamna Sentiotec 100E o výkonu 9 kW. Díky perfektní izolaci sauny jsou tak náklady na vytápění poměrně nízké a i takto relativně malý výkon topidla sauně bohatě stačí.

Zdroj: SaunaSystem