Únik moči. Léčba inkontinence invazivně i ambulantně

Samovolný únik moči trápí ženy bez rozdílu věku. Léčba inkontinence má naštěstí solidní výsledky. Proto se nezdráhejte, máte-li s ní problém, navštívit svého praktika nebo rovnou specialistu. Jedině díky včasnému vyhledání pomoci lze výrazně zlepšit nejen tento nepříjemný stav, ale i celkový život. Jestliže se chcete dozvědět více o průběhu léčby a o tom, čím je tento velmi nepříjemný problém zapříčiněn, nenechte si ujít následující článek.

Léčba inkontinence laserem

S únikem moči je možné bojovat buď tradičními způsoby či moderními metodami. Léčba inkontinence laserem zcela jistě představuje nejúčinnější a stále populárnější cestu, jak vyhrát nad tímto problémem jednou provždy. Jedná se o neinvazivní metodu Sám zákrok probíhá za plného vědomí ošetřovaného a po jeho ukončení není nutná žádná rekonvalescence. Natož hospitalizace.

V případě, že jsou pacienti citlivější, je možné použít znecitlivující přípravky v podobě gelů nebo krémů. Velice úzká hlavice laseru se při zákroku zavede do poševní oblasti, kde je paprsek laseru nasměrován k močové trubici a měchýři. Ten pak stimuluje kolagenové tkáně a upevní tak močový měchýř. Toto zpevnění pak vede k zastavení samovolných úniků.

2 základní druhy inkontinence

K samovolnému úniku moči dochází v různých situacích. Může k němu dojít třeba při smíchu, důsledkem intenzivního kašle či zvedáním těžkých předmětů, ovšem v řadě případů se tak děje i v klidovém stavu bez zjevné příčiny. Na tomto základě lze rozlišit dva druhy inkontinence, a sice stresovou a urgentní. Pro každou z nich jsou typické situace, při kterých k uvolnění moči dochází.

  1. Urgentní inkontinence: při této variantě dochází k naléhavému nekontrolovatelnému nucení k močení. Močový měchýř se nečekaně stáhne následně se sám od sebe vyprázdní. Nutkání jít se vyčůrat může stimulovat například zvuk tekoucí nebo kapající vody.
  1. Stresová inkontinence: k uvolnění moči dochází následkem zvýšeného vnitrobřišního tlaku například při intenzivním smíchu, cvičení, během zvedání těžkého předmětu, při odkašlávání, a podobně.

Problém mívají ženy po porodu

Poměrně běžná je inkontinence po porodu, který pánevní dno velice zatěžuje. V průběhu porodu dochází k otokům a otlakům, jež inkontinenci často způsobují. Obvykle však během několika měsíců po porodu tyto problémy odezní. V případě, že se tak ale neděje, a po šesti až devíti měsících od porodu potíže stále přetrvávají, může to znamenat, že pánevní dno bylo postiženo více. V takovém momentě je důležité, nechat se vyšetřit lékařem, který by měl následně doporučit vhodné léčení.

Posilujte pánevní dno

Oba typy inkontinence můžete částečně nebo úplně odbourat tréninkem svalstva pánevního dna. Naučíte se to buď sami či vám poradí a pomůže zkušená fyzioterapeutka. Samotné cviky nejsou těžké, je ovšem třeba správně provádět. V opačném případě nemusí být výsledky příliš znatelné.

Typickým cvikem pro posílení pánevního dna je intervalové stahování pánevních svalů. Zpočátku vám to nepůjde moc dobře, proto se začíná s kratšími časovými úseky a následně se interval prodlužuje. Nejprve tedy sval stáhněte na dobu dvou vteřin a potom zhruba 10 vteřin odpočívejte. Toto stažení a povolení zopakujte několikrát za sebou. Jakmile vám to půjde lépe, setrvejte ve stažení svalů déle, a takto stále dokola. Tento cvik opakujte několikrát denně. Trénovat je možné například při močení, kdy tímto způsobem střídavě zadržujete a pouštíte proud moči.

A jste na konci článku, gratulujeme! Teď už víte, že problémy s inkontinencí se dnes dají řešit poměrně jednoduše. Není třeba se jakkoli stydět a stačí vyhledat odborníka. Už víte, jak lze potíže s únikem moči řešit za pomoci laserové technologie. Zjistili jste, které druhy inkontinence existují a jaké svaly je třeba v této souvislosti trénovat.

Co byste poradili vy?