Terasová prkna: Co potřebujete ke stavbě terasy?

Terasa je třešničkou na dortu domova. Chrání naše soukromí, zároveň představuje komfortní zázemí. Její podoba napovídá, jak jsou majitelé domu nastavení. Zda jsou praktičtí, mají rádi minimalismus, nebo naopak velkolepost. Přitom jde o jednoduchou pokládku dřeva. S terasou se dá však úžasně čarovat. 

Terasová prkna – jak postavit terasu?

Pokládku terasy zvládnete i sami. Je spousta článků a návodů na to, jak postavit terasu. Komfortnější variantou jsou samozřejmě služby profesionálů, které nejsou vyloženě drahé. Odborníci se vyznají nejen v montáži samotné, znají trendy, vychytávky, ihned budou vědět, co je potřeba u vás. Odhadnou, jestli budou terasová prkna víc podrobena vlhkosti. Pokud ano, vhodné jsou terasové distanční podložky, které jednak zjednoduší montáž, ale hlavně ochrání dřevo před vlhkostí. Aplikují se přímo mezi prkno a hranol, do spoje, které je velmi pevný. To je sice dobré pro stabilitu a výdrž, ale právě díky silnému těsnění zde nemusí unikat případná vlhkost. Stačí, když zaprší, voda nateče do tohoto prostoru snadno, ale pak bude vysychat dlouho. Distanční podložky mají ovšem ventilaci, takže dřevo bude moci tzv. dýchat. 

Venkovní terasy – terče pod dlažbu

Experti se podívají rovněž, jaký je terén, což je podstatné. Pokud je podloží nestabilní, je zapotřebí srovnat sklon, aby byla terasa pevná, stabilní, bezpečná. Na to jsou dobré terče pod dlažbu. Základní prvky jsou podstatné, aby terasa dlouho vydržela. Pak se může zdobit, vylepšovat, vymýšlet doplňky, aby byla terasa přesně podle vašich představ. Můžete mít i dřevěnou pergolu, sezení rovněž z tohoto materiálu. Schody, obložení kolem bazénu. Když bude plot ze stejného dřeva, bude okolí domu krásně kompaktní. A při správné péči vám vydrží po mnoho generací.