Slow fashion, aneb udržitelná móda. Jak k ní přistupovat?

Poslední desetiletí se nesou v duchu rychlosti. Všechno musí být smart a fast. Práce, životní styl i jídlo. Například v posledně jmenované sféře tento trend odráží fast foody. Jenže, jak se zdá, jsme trošku přestřelili cíl a pomalu se velí zpomalit, aby nás naše rychlost nevstřelila do záhuby. To platí i ve světě módy, protože oblečení tak zahlcuje naši planetu, že se to pomalu stává problémem. 

Slow fashion – o co se jedná?

Trendy dnes velí zpomalit a mantrou je slovíčko slow. Týká se to nejen módy, ale i jídla, které si máte vychutnat a dodržet jistou kulturu stolování, která se mezi tácy s obloženými houskami v papíru a nugetami v krabičkách vytratila. Prospívá to nejen přírodě, ale i našemu psychickému a fyzickému zdraví. U módy tomu není jinak. Nejspíš jste si již všimli, že velké módní řetězce mají své eko linie oblečení. Kousky, které jsou z přírodních materiálů. Není jich tolik, tudíž masivní výroba nezahltí planetu při odpadu. A co si budeme povídat, dražšího tílka za 500 korun si budeme vážit víc než kousku za stovku. Ona levná móda je ve skutečnosti drahá. Jednak jde o psychický klam, levné věci jsou tak laciné, že jich koupíme víc, než jsme původně chtěli. O to víc se toho vyrobí. V neposlední řadě je znepokojivé, kdo všechno vyrábí oblečení, zmiňuje se nelegální dětská práce, směšné mzdy. A materiály ve slow fashion mohou být i škodlivé. Textilní výroba navíc dle studií představuje skoro 30 % znečištění životního prostředí v Číně. Právě tam, kde je sporné prostředí pro výrobu oděvů. 

I žehlení udrží oblečení déle kvalitní

Slow fashion tedy spojuje ekologii, eticku a fair trade. Přemýšlí se, jaké využít šetrné materiály, kontrolují se podmínky při výrobě, inovuje se, zlepšuje, vymýšlí koncepty pro zlepšení. Co můžete udělat vy jako zákazník? Mnohé. Slow fashion styl zahrnuje i to, že si tu a tam koupíte něco v second handu, protože pokud je něco nositelné, proč to vyhodit? A důležitá je i údržba. Jen si vybavte, jak se dříve štupovaly ponožky. Dnes? Vyhodí se a koupí se za pár korun nové. Když se budete o oděvy více starat, vydrží vám i déle. Přemýšlejte proto, v čem je perete. Různé přípravky mohou poškodit vlákna textilu, který se rychleji opotřebuje. To platí i při žehlení. Vysoké stupně spálí strukturu látky, což se projeví až po čase. Můžete vsadit na šetrnější způsoby vyrovnání látky. Napařovací žehlička vám mnohé usnadní. Pokud se trápíte například s košilemi, jež vyžadují větší tlak na záhyby, vsaďte na parní generátor. Má větší tenzi, takže si poradí i tam, kde pouhá parní žehlička nestačí. Podívejte se na nabídku profesionálních firem. Například parní generátor Braun si nemohou vynachválit hospodyňky, stylisté i profesionálové ve sféře péče o oblečení.