Rum je tekutý poklad Karibiku. Podívejte se na nejlepší značky 

Představte si tropický ostrov, všudypřítomné palmy, melodický rytmus salsy v pozadí a v ruce sklenici, v níž se třpytí tekutina zlatavé barvy, a to rum. Jedná se o velice oblíbený destilát s hlubokými kořeny v historii a kultuře mnoha národů. Co to vlastně je rum? Jaké značky patří mezi absolutní špičku? 

Rum je alkoholický nápoj vyráběný z cukrové třtiny nebo melasy, vedlejšího produktu výroby cukru. Svůj původ má sice v Karibiku, ale v současné době se vyrábí takřka po celém světě. Existuje hned několik typů rumu, včetně bílého, tmavého, zlatého a kořeněného, přičemž každý má své specifické vlastnosti. Podívejte se na kvalitní rumy, které rozhodně stojí za ochutnání. 

Rum Doorly’s 14y

Doorly’s je značka pocházející z Barbadosu, což je jeden z ostrovů, který se chlubí dlouhou historií výroby rumu. Samotná značka spadá pod společnost Foursquare Rum Distillery, která je nejen renomovaným výrobcem rumu na ostrově, ale také je známá svou kvalitou a inovacemi. 

Rum zraje v dubových sudech, a to mu dodává komplexní chuť a nezaměnitelné aroma. Chuť je vyvážená a ucítíte tropické ovoce, vanilku, karamel a koření. 

Mount Gay X.O.

Dalším skvostem z Barbadosu je Mount Gay X.O. a řadí se mezi nejlepší rumy na trhu. Mount Gay je jednou z nejstarších stále fungujících destilerií na světě, přičemž její historie sahá až do roku 1703. 

Mount Gay X.O. (což znamená Extra Old) je prémiovým rumem této značky. Ve své podstatě se jedná o směs rumů, které zrají v amerických dubových sudech po dobu 7 až 15 let. Vyznačuje se bohatou a komplexní chutí a v aromatu vystopujete tóny banánů, karamelu, vanilky a ořechů. V chuti převažuje jemná sladkost s nádechem kávy, čokolády, zralého ovoce a koření. 

Sice se může rum Mount Gay X.O. používat v koktejlech, nicméně spousta odborníků doporučuje popíjet ho samostatně, protože jedině tak si vychutnáte jeho komplexní chuť. 

Plantation XO 20th Anniversary

Plantation je značka rumu známá svou jedinečnou metodou stáčení a zrání, která kombinuje tradiční karibské techniky s evropskými způsoby stáčení. Plantation XO 20th Anniversary má svůj původ na Barbadosu, kde prochází počátečním zráním, ale poté se převáží do Francie, kde znovu zraje v podzemních sklepích Maison Ferrand v koňakových sudech. Rum tak má jedinečný charakter. 

Název 20th Anniversary nemá nic společného s délkou zrání rumu, ale odkazuje na 20. výročí vstupu Alexandra Gabriela firmy Maison Ferrand.

Plantation XO 20th Anniversary je rum známý svou bohatou a komplexní chutí. V aromatu lze identifikovat náznaky kokosu, banánů, karamelu a vanilky. V chuti se projevují tóny zralého tropického ovoce, čokolády a lehkého koření, takže dozvuk je dlouhý a sametový.

Ron Millonario XO

Ron Millonario XO je prémiový rum z Peru. Proslulý je svým jedinečným stylem a chutným profilem, který se odlišuje od mnoha jiných karibských rumů. 

Ron Millonario XO je směsí rumů, jež zrály metodou zvanou Solera, která je spojována s výrobou sherry a některých druhů brandy. Sudy s rumem se řadí do několika vrstev, kdy nejmladší rum je v horní vrstvě a nejstarší v spodní. Při stáčení se čerpá jen z dolní vrstva a všechny sudy se poté doplňují rumem z vrstvy nad ní. Tímto způsobem se rumy různého stáří mísí, a tím pádem je dosaženo konzistentní a komplexní chuti. 

Ron Millonario XO má bohatý a komplexní profil chuti. V aromatu dominují tóny karamelu, hrozinek, vanilky a exotického ovoce. V chuti najdete sladké tóny medu, čokolády, sušeného ovoce a koření. Rum je destilován z cukrové třtiny a je známý svým tradičním postupem výroby, kde se dbá na zachování autentické chuti a charakteru peruánského rumu.

Rum je nápoj s bohatou historií, který se stal neodmyslitelnou součástí kultury a gastronomie mnoha zemí. Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto značek, nezapomeňte si rum opravdu vychutnat.