Mnozí používáme nevhodné kancelářské židle. Neničíte si zdraví i vy?

Dnešní zaměstnavatelé, kteří chtějí získat kvalitní a spolehlivé zaměstnance, nabízejí výborné pracovní prostředí, aby tohoto cíle dosáhli. V klasických firmách je proto většinou kancelářské vybavení vyhovující, nábytek splňuje vše, co má, lidem nabízí komfort a bere ohled na jejich zdraví. To ovšem často neplatí o nábytku, který používáme doma. Šetříme na sobě a v nemalé míře si ničíme záda, škodíme nohám, nadměrně zatěžujeme pohybový aparát…

Chtít kvalitní kancelářskou židli by mělo být ve vašem zájmu

Je to skutečně tak… Pokud pracujete z domu, nebo máte svou malou kancelář, měli byste ji vybavit stejně dobře, jako je tomu u kvalitních zaměstnavatelů. Jen tak budete nejlépe předcházet onemocněním páteře, kloubů, bolestem hlavy, přetěžování krčních svalů… Víte, co vše by měla umět vaše kancelářská židle, aby byla „zdravá“?

Při výběru kancelářské židle byste měli dbát na to, aby měla výškově nastavitelné sedadlo. Stejně tak je vhodné, když je ergonomicky tvarováno. Výšková nastavitelnost je důležitá proto, abyste mohli chodidla zcela položit na zem a nedocházelo k přiškrcování žil pod koleny. Pokud se tak děje, vaše nohy nejsou správně prokrveny, což může mít při dlouhodobém opakování nepříjemné zdravotní následky. Výškově nízcí lidé si mohou opatřit i stupátko nebo kus trámku či cokoli jiné, co zajistí, že nohy budou mít při sezení v kolenou v pravém úhlu. 

Vaše židle by měla mít i opěrky loktů. Ruce by se měly jemně opírat o stůl a područky tak, aby nevisely, ale také nebyly „utopeny“ až pod pracovní deskou stolu. 

Vhodné je mít u kancelářské židle vysoké opěradlo, aby bylo možné kdykoli si opřít hlavu a ulevit krčnímu svalstvu. V bederní oblasti můžete používat i přídavnou opěrku, kterou lez koupit např. ve vybraných lékárnách, v obchodech s rehabilitačními pomůckami nebo ve zdravotních potřebách. 

Kolečka nejsou pro zábavu

Máte pocit, že jsou kolečka u kancelářských židlí zbytečná? Nenechte se mýlit. Pokud máte metr, dva od stolu, kde pracujete tiskárnu, skříňku s dokumenty, kontejner na kolečkách, který si můžete jakkoli posunout, nevstávejte a naučte se na místo dojet. Zvláště tam, kde není nutné vstát, to nedělejte. Ušetříte vaše klouby a zvláště ve vyšším věku pomoc koleček a přesouvání se oceníte. 

Kolečka vybírejte s ohledem na podlahovou krytinu v místnosti. Pokud máte na zemi koberec, lepší budou kolečka s větším průměrem. Menší i větší průměr koleček je pak vhodný na dlažbu nebo linoleum či plovoucí podlahu. Co se týče středů, lepší jsou vyrobené z kovu.

Pokud máte nadváhu nebo k ní máte sklony, nezapomeňte ani na nosnost kancelářské židle. Jen tak se vám nestane nemilá nehoda, při níž vám může židle prasknout, ulomit se její část.

Na Hawaj.cz najdete kancelářské židle ve výborné kvalitě za rozumné ceny. Podívejte se sami a vyberte si takovou, která se vám líbí a zároveň splňuje vše, co potřebujete.