Kratom aneb síla přírody?
Slovo kratom se na nás v poslední době valí odevšad. Tato v jihovýchodní Asii stovky používaná rostlina totiž nyní získává na popularitě i v Česku. Pokud o ní ještě moc nevíte, je nejvyšší čas se dozvědět, k čemu všemu může posloužit.
Co je kratom? Jde o rostlinu příbuznou kávovníku, jejíž název zní Mitragyna speciosa. Názvem kratom se ovšem běžně označují také produkty získávané z listů těchto rostlin. Listy kratomu totiž obsahují mnoho bioaktivních alkaloidů.
Co od kratomu očekávat?
V Asii se používá v tradiční medicíně, v Evropě ho vnímáme jako látku pro osobní potřebu. Je však pravdou, že účinky závisí na řadě věcí a na každého může působit trochu jinak. Závisí na kvalitě a síle produktu, množství, vašem zdravotním stavu, jiných lécích, které máte v těle, a spoustě dalších proměnných.
Účinky kratomu jsou zpravidla stimulační. Zvýší bdělost, zrychlí srdeční frekvenci, navýší hladinu energie, uleví od bolesti, může ale také způsobit pocit zmatenosti. Každopádně je známo, že ve vyšších dávkách se jeho účinky více blíží sedativům či opioidům.
Různé druhy kratomu
Existuje vícero druhů kratomu, v základu se setkáte s červeným, bílým a zeleným. Listy těchto barevných kratomů pochází z rostlin různých odrůd, tím pádem mají jinou barvu centrální žíly. Po rozdrcení se ovšem barevný rozdíl smazává, všechny odrůdy vypadají zeleně či hnědě. Výjimkou je kratom žlutý, který není speciální odrůdou, liší se způsobem zpracování.
Jak se kratom užívá?
Firmy nabízející prodej kratomu ho obvykle nabízí ve formě prášku či kapslí. Prášek se dá zamíchat do jídla nebo pití, dávkování si přečtěte u konkrétního prodejce, protože se může lišit podle síly kratomu. Začínejte určitě s nižšími dávkami, ať vyzkoušíte, jak na vás kratom působí. Vyvarujte se jeho konzumace před řízením nebo jindy, když potřebujete udržet pozornost.