Jak vybrat nejlepší rekuperační jednotku pro váš domov či kancelář?

V posledních letech stále více bojujeme s tím, abychom měli doma nebo v kanceláři příjemný vzduch. Zejména v úmorných vedrech je pobyt v interiérech značně nepříjemný. Větráky pomalu nezabírají, klimatizace zase leckdy není spásné řešení a zavírat se za venkovními roletami asi nechcete. A co takhle rekuperační jednotky? 

Co je rekuperace vzduchu?

Rekuperace je optimální způsob, jak mít kolem sebe svěží prostředí. Nejde totiž pouze o optimalizaci teploty. Zdravý a čerstvý vzduch totiž zajišťuje i cirkulace kyslíku. A protože ten musí logicky proudit, aby v místě nebylo vydýcháno, často lidé otevírají okna. Jenže tak může docházet k tepelným ztrátám. Když je venku chladněji, bude více zima i v interiéru. A když jsou venku úmorná tepla, bude v místnosti nedýchatelno.

Výměník rekuperačního zařízení však předává čerstvému ​​vzduchu, který přichází zvenčí, zachycené teplo z odsávaného tzv. odpadního vzduchu, který je již v místnosti. Příchozí vzduch zvenčí tedy projde ohřátím, nepřinese do místnosti chlad a vy nemusíte topit, tudíž ušetříte za teplo, které je dnes, jak víme, velmi drahé. 

K čemu je dobrá lokální rekuperace? 

Rekuperace má mnoho bonusů, některé byste možná ani nečekali. Díky tomu, že vzduch cirkuluje, se eliminuje výskyt vlhkosti, tím pádem se zabraňuje i plísním. To je skvělá zpráva pro ty, kteří mají dýchací potíže, alergie a vůbec celkově má zdravý vzduch lepší vliv na naši imunitu. Ptáte se, jaký typ rekuperace se hodí pro vás? Možností je více.

Velmi oblíbená je lokální rekuperace vzduchu, jež se využívá hlavně v pokojích. Její výhodu je již pohodová a snadná instalace, což není nákladné, takže vás to finančně nezruinuje. Tento typ rekuperace je ideální pro větrání přes zeď, což se hodí pro pokoje, kde odpočíváte nebo se potřebujete soustředit (obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje i pracovny). Pak jsou tu rekuperace do koupelen a kuchyní. Tato místa jsou specifická tím, že mohou být náchylná na vlhko, jelikož se zde často odpařuje voda.

Aby bylo větrání obytných prostor maximálně účinné, je dobré instalovat rekuperace do místností ve dvojicích. Přesněji je ideální umístit jedno zařízení do jednoho pokoje, který má do 25 m². Pokud je to více, lze využít dvě zařízení. Jinak je klasickým způsobem umístění rekuperací způsob, že jedna rekuperace se dá do ložnice, další do dětského pokoje a dvě se dají do obývacího pokoje, protože tam bývá více živo. Nejlépe vám však poradí odborníci. Například firma Primavent.cz nabízí různé typy lokálních pokojových rekuperací s různými výkony, funkcemi, průměry potrubí nebo vnějšími mřížkami, také zde najdete centrální rekuperační jednotky a samozřejmě mnoho užitečného příslušenství k rekuperacím.