Jak sušit prádlo v malém bytě
Pokud máte doma málo místa, pravděpodobně řešíte problém s tím, jak a kde sušit prádlo. Zatímco v létě je možné sušit prádlo například na balkóně, pokud je součástí vašeho bytu, tak v zimě je to se sušením prádla poněkud obtížnější. Jaké máte možnosti?
Klasická sušička na prádlo
Ideální možností je pořízení sušičky na prádlo. Máte-li doma na sušičku prostor, určitě si ji pořiďte. Díky sušičce budete mít s prádlem nejen méně práce, ale ve výsledku ušetříte i prostor. Sušička totiž zabere méně místa než klasický rozkládací sušák. Prádlo ze sušičky bude navíc krásně měkké a bez bakterií.
Pračka se sušičkou
I lidé, kteří bydlí v garsonce a potýkají se s nedostatkem prostoru, mají obvykle doma pračku. Tuto pračku však lze nahradit pračkou se sušičkou. Rázem získáte dva spotřebiče v jednom a ušetříte drahocenný prostor. A jaké hlavní výhody má pračka se sušičkou?
- úspora místa (dva spotřebiče v jednom)
- úspora peněz (pračka se sušičkou stojí méně, než kdybyste kupovali každý spotřebič zvlášť)
- méně práce (pouze umístíte prádlo dovnitř a poté ho vyzvednete vyprané i usušené, měkké, voňavé, zbavené chlupů a žmolků)
Tip pro vás: Více se o pračkách se sušičkou dozvíte třeba v tomto samostatném testu nejlepších modelů.
Sušení prádla na rozkládacím sušáku
Rozkládací sušák je běžnou součástí většiny domácností. Prádlo na sušáku necháte uschnout, potom sušák složíte a postavíte někam ke zdi, kde nebude překážet.
Pokud bydlíte v garsonce, pravděpodobně se však potýkáte s nedostatkem prostoru. Nejste-li celý den v práci, pravděpodobně vám rozložený sušák s prádlem doma překáží. V tomto případě můžete ještě vyzkoušet malé závěsné sušáky, které lze zavěsit například na topení.
Tip pro vás: Je-li chodba před bytem velká, využijte prostor a sušák s prádelm umístěte tam.
Šňůry na prádlo na balkóně, v sušárně nebo v koupelně
Sušit prádlo můžete i na klasických šňůrách. Máte-li balkón nebo je-li v domě sušárna, máte vyhráno. Pokud ne, můžete zkusit zakoupit speciální sušák a umístit jej ven před okno (sušák se montuje na rám okna) nebo do koupelny.
Klasické koupelnové sušáky většinou využívají prostor u stropu. Jednotlivé šňůry těchto sušáků lze vždy stáhnout dolů, zavěsit na ně prádlo a poté je i s prádlem vytáhnout zpět nahoru.
Tip pro vás: V dnešní době existují už i stojací sušáky do sprchového koutu.
Ideální prostor na sušení prádla
Vhodný prostor na sušení prádla je takový, kde je dostatečná cirkulace vzduchu. Sušení prádla totiž rozhodně není jen otázkou vysoké teploty. V ideálním případě tedy prádlo umísťujte ven.
Pokud mokré prádlo necháte v místnosti, dejte ho dál od zdi, k topení nebo k větráku. Sušíte-li prádlo doma, nezapomínejte pravidelně v místnosti větrat.
Sušit prádlo v koupelně bez oken, není příliš vhodné. Pokud ale nemáte jinou možnost, nechte alespoň otevřené dveře do koupelny a občas zapněte větrák.
Několik užitečných tipů na sušení prádla v interiéru
Pokud si nemůžete (z finančních či jiných důvodů) pořídit sušičku na prádlo nebo pračku se sušičkou, máme pro vás pár užitečných tipů, jak nejlépe sušit prádlo doma v bytě.
V první řadě nechte v pračce prádlo důkladně vyždímat. Při sušení pamatujte na to, že v zimě schne prádlo pomaleji a proto ho rozhodně nevrstvěte na sebe. Nepřehýbejte prádlo přes šňůru, ale věšte ho za kolíčky (prádlo napněte a nenechávejte ho prověšené).
Prádlo můžete dát i na ramínka. Trička a košile vám na ramínkách budou krásně schnout. Výhodou ramínek je i to, že je nemusíte věšet pouze na šňůru, ale dát je můžete i na jiná místa. Především v malém bytě se vám tato možnost může hodit.
Pro malé prostory se skvěle hodí i sušák na drobné prádlo, který vypadá trochu jako kolotoč a má na sobě spoustu kolíčků. Na tento sušák můžete zavěsit ponožky, spodní prádlo nebo kapesníky.