Co vlastně znamená voděodolnost telefonu IP68?

Voděodolné telefony jsou dnes standardem. Když si kupujete telefon, tak nějak očekáváte, že bude mít určitou formu ochrany proti prachu a vodě. Platí to pro telefony, ale i outdoor kamery nebo chytré hodinky. Jen málo zařízení je však skutečně vodotěsných.

Tvrzení výrobce, že je zařízení vodotěsné, je jedna věc. Druhá věc je mít to oficiálně potvrzené. Proto mají všechna vodotěsná zařízení nějakou certifikaci.

Co znamenají čísla a písmena u IP?

Nejběžnější vodotěsnou certifikací elektronických zařízení je mIP, certifikace regulovaná Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC). Hodnocení IP se obvykle skládá ze čtyř znaků. Jedná se o dvě písmena následovaná dvěma číslicemi, bez pomlček nebo mezer. Pamatujte si to, protože někteří menší výrobci se snaží zákazníky oklamat tím, že umisťují na obal výrobku podobně vypadající kódy.

Dvě písmena I a P znamenají Ingress Protection (ochrana proti vniknutí). První číslo udává odolnost proti malým pevným částicím (prach/písek) s maximálním hodnocením 6. Druhé číslo je ochrana proti vodě s maximální hodnotou 9. Mohou následovat ještě další dvě písmena pro dodatečnou ochranu. Nejvyšší hodnocení je tedy IP69. Dnes je ovšem typická voděodolnost telefonu IP68.

Co všechno vydrží telefon s IP68?

Z tabulek vyplývá, že 6 značí nepropustnost pro prach. Číslice 8 pak znamená ochranu proti ponoření do vody až do definované hloubky a doby trvání. Typicky se uvádí, že pro úroveň 7 je to 1 metr po 30 minut, úroveň 8 by měla být lepší, ale IEC neuvádí žádná konkrétní čísla. O to se musí postarat přímo výrobci. Třeba Apple u svého iPhone 15, který má certifikaci IP68 uvádí, že přežije až v hloubce 6 metrů až po dobu 30 minut. Pamatujte však na to, že tyto testy jsou vždy prováděny v ideálních podmínkách, voda má nějaký tlak a teplotu, kterých v reálném světě nedosáhnete. Vždy je tedy lepší být opatrnější.

Chcete si přečíst více o certifikaci IP68 nebo prozkoumat nejrozšířenější mýty o bateriích? Začtěte se do Wired Czech Republic and Slovakia, lokální edice prestižního technologického magazínu Wired.