Červené není jen jedno

O červeném vínu se traduje, že v malém množství prospívá zdraví. Upozorňujeme ale na pojem malé množství.

Červené víno vyniká především obsahem účinných látek (kvercetin, resveratrol, myrcetin a kamferol), které se ukazují jako účinné v prevenci negativních účinků tzv. „zlého“ cholesterolu a vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Na ty třeba Francouzi, u nichž je konzumace sklenky červeného vína před spaním běžným standardem, trpí méně častěji než jiné národy. Některé studie dokonce poukazují na spojitost mezi střídmou konzumací červeného vína a prevencí rakoviny. Především se ale červenému vínu předepisují především antibiotické a protizánětlivé vlastnosti.

Kolik ho vypít?

Tato otázka závisí na mnoha faktorech, ať již se jedná o pohlaví, věk, hmotnost konzumenta. Pojem zdravé množství červeného vína v medicíně neexistuje, ví se ale, jaké množství člověku neublíží. V průměru se jedná o dvě skleničky pro muže a jednu pro ženy. Více už ubližuje. Škodí ledvinám, játrům, žaludku i srdci.

Zaměřeno na kvalitu

Důležitou roli samozřejmě hraje kvalita alkoholického nápoje. To se pozná především podle jeho vzhledu, vůně a samozřejmě chuti. Co se barvy červeného vína týče, ta může být od světle rubínové až po temně rudou. Vyhýbejte se vínům šedým, černým a nahnědlým. Vůně by pak měla být čistá a harmonická, nikoliv štiplavá ani jinak dráždivá. Největším ukazatelem kvality pak je ročník a chuť vína.

Červená vína podle chuti

Nejjemnější z červených vín je pinot noir vonící po třešních, jahodách nebo červeném rybízu. Může se v něm ale objevit i náznak chutě koření a kávy. Mnohem hutnější je plné červené víno jako Merlot, Malbec, Cabernet Savignon Cabernet, Melbec, Sangiovese a Tempranillo. Jejich chuť se časem zlepšuje, a proto jsou vhodná i k archivaci.

Kde víno nakupovat?

Pro kvalitní víno se chodí výhradně do vinotéky. Ty už dnes najdete i v online světě (např. na okvino.cz). Online prodej vín je dnes celosvětově rozšířeným modelem. Výhodou je široký sortiment vín na jednom místě a samozřejmě také úspora času. Vína si můžete rychle vybrat dle konkrétních parametrů a preferencí.

Lepší ceny

Konkrétně okvino.cz nabízí mnohem lepší ceny vín než většina kamenných vinoték. Pokud navíc potřebujete pomoci s výběrem vína, můžete prostřednictvím chatovacího okénka oslovit sommeliera e-shopu, případně výběr zkonzultovat po telefonu.