Zemřel český Vinnetou, Stanislav Fišer. Bylo mu 90 let

Do českého hereckého nebe dnes odešel další úžasný herec a také dabér v jedné osobě. Řeč je o Stanislavu Fišerovi, jehož si starší, ale možná i mladší ročníky, pamatují coby hlas náčelníka Apačů, Vinnetoua, nebo bláznivého komisaře Clouseaua. Jeho smrt potvrdila časopisu Blesk jeho partnerka Antonie.

„Standa už není, je v hereckém nebíčku, zemřel v noci po dlouhé nemoci,“ řekla redakci. Herec se dlouhé roky trápil s následky zákeřné rakoviny hrtanu, kterou prodělal v roce 2004. Musel podstoupil zákrok, při kterém mu byly odebrány hlasivky. Stanislav tak přišel o to nejcennější, o hlas. Komunikovat mohl jen pomocí elektronické přístroje, tak zvaného slavíka.

Když herec přijde o hlas, zdá se to jako konec života. Děsivé na tom je, že ze Stanislavových reakcí vycházelo, že pro něj tomu tak skutečně je. Když se ho v posledních 10 letech média zeptala na smrt některého z jeho kolegů, reagova téměř pohoršeně, že teď měl být na řadě on. Jako by šlo o svezení se na kolotoči.

V roce 2015 v 86 letech zemřel francouzský herec Pierre Brice, představitel Vinnetoua, a to Fišera velmi zasáhlo. A o 5 let později ho opustil další kolega Karel Fiala (†95), který ztvárnil Limonádového Joea. V té době už Stanislava trápily další prohlubující se zdravotní potíže. „Jsem nemocný, ale moc. Jsem na vozíku. Málo vidím a psát rukou nemohu vůbec. Držte mi palce, možná jsem teď na řadě,“ řekl tehdy s tím, že už se na své kolegy v nebi těší.

Od despresivních stavů dabéra animované postavy Asterixe zachránil herec Miroslav Hanuš (59), píše portál Extra.cz. Díky němu si totiž mohl zahrát v divadelní hře, i přesto že nemohl mluvit. „Připravoval u nás v divadle jako režisér novou hru Šakalí léta, ve které mi upravil roli: postava po celou dobu neřekne ani slovo, a přesto jsem byl dvě hodiny na jevišti. Měl jsem šest převleků a tři hodiny jsem neslezl z jeviště,“ vzpomínal Fišer. Odstartovalo to neuvěřitelné množství dalších divadelních představení, kde byly role také upravené jeho zdravotnímu stavu. Díky tomu se mu opět vrátila chuť do života, dokud to bylo možné.

Zdroje: blesk.cz, extra.cz