Osud v nové době Janě Šulcové příliš nepřál. Čelila rozvodu, depresím, rakovině i pracovním problémům

V pátek 28. července asi kolem 19. hodiny udeřila poslední hodinka herečky Jany Šulcové. Její odchod oznámila její dcera Rozálie Víznerová na svém facebookovém profilu. Rázem se prostor pro komentáře zaplnil kondolujícími zprávami a stále jim není konec. Janě bylo 76 let.

Herečka se nejvíce zapsala do myslí našich diváků filmem S tebou mě baví svět, kde ztvárnila maminku Kateřinu Horákovou, filmovou manželku Júlia Satinského. Ve snímku Marie Poledňákové si dokonce zahrála i její vlastní vila, píše portál CNN Prima News. Kromě filmových rolí hlavně v 70. a 80. letech měla angažmá také na prknech Městských divadel pražských. Po roce 1989 se potýkala se zdravotními i osobními problémy a načas se stáhla do ústraní.

Bojovala také s rakovinou a depresemi, jak připomíná zpravodaj televize Prima. Ačkoli během své hvězdné kariéry natočila spoustu filmů a odehrála desítky představení, vždycky si našla čas na děti. S bývalým manželem Oldřichem Víznerem má dvě dcery a právě Rozálie maminčin odchod na Facebooku oznámila. „Právě do hvězdného nebe odešla úžasná žena a naše maminka Jana Šulcová,“ napsala stručně k černobílé fotce své matky.

Na začátku 90. let jí osud opět nepřál, když došlo na rozvod s Víznerem a konec angažmá v Městských divadel pražských. „To byla moje malá smrt. Přišli lidé, kteří tam neměli co dělat. Ota Ornest přes dvacet let budoval soubor i repertoár a diváci přesně věděli, na co se chodí do ABC, do Komorního, do Komedie. Oni to všechno zničili,“ cituje hereččina zklamaná slova portál CNN Prima News. Tyto dvě skutečnosti byly příčinou, proč Jana začala holdovat alkoholu. Z toho se však nakonec dostala díky dcerám, lékařům a její vlastní pevné vůle, píše časopis Blesk.

Janu je možné slyšet také v dabingu. Moc toho ale nenadabovala, protože postupně jí současná výroba českého znění přestala vyhovovat. Zhruba od roku 2011 se opět ozvaly zdravotní problémy, Jana několikrát upadla a také skončila v nemocnici, píše CNN Prima News. Dotknul se jí také koronavirus, který ji na několik měsíců odřízl od světa a práce. Velký herecký comeback zaznamenala ve filmu Kobry a užovky, kde ztvárnila matku závislou na alkoholu. Role jí nakonec vynesla nominaci na Českého lva.

Zdroje: Facebook, CNN Prima News, Blesk