Dnes by měl herec Svatopluk Beneš 105 let. Randil s Adinou Mandlovou a Bohdalová si cenila jeho věrnosti

Herec a dabér Svatopluk Beneš se narodil 24. února 1918 v Roudnici nad Labem a zemřel ve věku 89 let v Praze. Za sebou měl desítky rolí, které ho proslavily.

Herec Svatopluk Beneš si zahrál po boku významných osobností a i on sám byl nezapomenutelnou celebritou. Mohli jste jej vidět po boku Rudolfa Hrušínského ve filmu Dobrý voják Švejk či si zahrál s Milošem Kopeckým ve snímku Já už budu hodný, dědečku.

Na CSFD se dočtete, že jeho prvním filmem, ve kterém účinkoval, se stala Hudba v srdci z roku 1934 a od těch dob aktivně hrál až do roku 2003, kde se naposledy ukázal ve snímku Želary.

Svatopluk Beneš byl velmi atraktivní gentleman, a tak není divu, že se za první republiky stal idolem žen. Ve 22 letech se zamiloval do o osm let starší herečky Adiny Mandlové. Podle knihy Být hercem, ve které Beneš zavzpomínal na svá léta, se k herečce jako velmi zamilovaný muž nastěhoval, ale po roce už o něj Adina nestála. Sám herec přiznal, že v jejím luxusním bytě poznával život z té hezčí stránky a když mu Adina řekla, že je konec, podlehl prý výbuchu vášně a odnesl to nábytek i sklo. Mandlová si z toho nic nedělala, nevyvedl ji vůbec z míry, naopak se jeho počínání smála. Než ho vystěhovala, pomohla mu najít byt v Praze na Malé straně.

Netruchlil však za Adinou dlouho a podle magazínu Prima ženy si zanedlouho vzal za ženu o šest let mladší Evelýnu Koszlerovou. Byla spíše známá pod uměleckým jménem Evelyn Kinská a byla baletkou. Ani tento vztah však nevydržel a krátce na to se rozvedli.

Až třetí žena jeho života byla tou osudovou. Se svou ženou Boženou byl až do své smrti.

Herečka Jiřina Bohdalová se prý nechala slyšet na jeho posledním rozloučení, že byl Svatopluk Beneš jedním z posledních šlechticů republiky. Vážila si ho pro jeho samozřejmou noblesu a navíc přiznala, že to byl velmi krásný chlap a byl věrný. Nepotřeboval si skrze milostné románky vytvářet popularitu.

Jeho život byl sice šťastný, ale jeho smrt byla trýznivá. Podle Blesku byl jako nemohoucí pět let před svou smrtí připoután na lůžko v léčebně dlouhodobě nemocných a zemřel v naprostém zapomnění.

Herec trpěl absolutní sklerózou, která byla spojená s celkovým selháním organismu. Jediné, co mohl, bylo nehybně ležet a dívat se do stropu. Sice stále žil, ale tělesně se nemohl ani pohnout a kvůli zelenému zákalu ani nic neviděl. Postupně mu životní orgány kolabovaly.

Jeho rodina, tedy žena Božena s jeho dvěma dětmi, se modlili za vysvobození, protože takový život byl pro Svatopluka jen utrpením. Blesku se jeho žena v rozhovoru po hercově smrti svěřila, že už se jeho bytí nedalo nazvat životem. Přiznala, že herec toužil odejít za svými kamarády. Bez Barrandova pro něj život přestal mít smysl.

Na Svatopluka Beneše si během jeho pětiletého trýznivého umírání prý nevzpomněl ani žádný z kolegů a docházela za ním jen jeho rodina. Přesto fanoušci na jeho herecký um nikdy nezapomenou.

Zdroj: Blesk, Prima Ženy, CSFD