Kolik dostala Helena Růžičková za Škopkovou v roce 1984? Dnes by si za to nezašla ani ke kadeřnici
Snad všichni diváci si mysleli, že se musí topit v penězích. Ale bylo tomu tak ve skutečnosti? Pravdou je, že na dnešní dobu dostala opravdu směšný honorář. Jenže v osmdesátých letech bylo všechno jinak.
Komediální trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno… slavila úspěch v osmdesátých letech i dnes. Stále patří k tomu nejzábavnějšímu, co kdy čeští režiséři natočili. A Helena Růžičková je neodmyslitelnou a nejvýraznější postavou všech tří dílů. Bez ní si Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek ani Slunce, seno, erotika neumíme představit.
Přišla si na velmi slušnou částku
Ale máte představu, kolik Helena Růžičková dostala za Škopkovou v roce 1984? Bohužel přesnou částku asi nezjistíme, ale můžeme snadno vycházet z toho, co už víme. Například Jana Šulcová si díky roli v komedii S tebou mě baví svět z roku 1982 vydělala 13 800 korun. Je ale nutné podotknout, že sice hrála jednu z důležitých postav, nicméně nebyla vidět tak často, jako třeba Július Satinský nebo Václav Postránecký.

V roce 1984 už Růžičková patřila mezi známé a velmi oblíbené herečky a hrála hlavní roli, proto můžeme předpokládat, že se její honorář pohyboval o něco výš, než tomu bylo u Šulcové. Lze se tak domnívat, že si za jeden díl vydělala od 15 do 25 000 korun. Přitom měsíční mzda byla v roce 1984 přibližně 2 600 až 3 100 korun. Za tuhle částku by si ale dnes nezašla ani ke kadeřnici do lepšího salónu.
V přepočtu na dnešní peníze by si proto Helena Růžičková dneska za jeden díl Troškovy komedie vydělala zhruba 317 000 korun. A to je slušná částka.
Helena Růžičková alias Marie Škopková byla v Troškově komedii přímočará, prostořeká a velmi rázná. I proto ji všichni milovali. Přestože je dodnes její role ve Slunce, seno považována za tu vůbec nejznámější, zahrála si spoustu dalších výrazných postav. Třeba v sáze o rodině Homolkových ztvárnila milující a pečující manželku a také přísnou matku Heduš. A i sága rodiny Homolků měla celkem tři díly – Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a Homolka a tobolka.

Nezapomenutelné hlášky
Sám Troška o ní říkal, že byla neuvěřitelně nadaná a její komediální talent byl naprosto unikátní. Dokázala improvizovat jako nikdo jiný. Mnohé její hlášky se dnes citují nejenom na internetu, ale i mimo něj. Vzpomeňme jich alespoň pár.
„Držte mě! Tak kde jste? Nebo z ní udělám dvě a ještě ošklivější!“
„Viděls někdy samici s tvrdým Y?“
„Prosím tě, nedejchej na mě. Táhne z tebe pivo a smrděj ti nohy, jdi si je umejt, dobytku jeden!“
„U nás jde přestavba tak rychle, že my už dnes se máme líp než zítra… pozítří… včera.“
„A když vy inženýrku, tak my… To budete koukat!“
Venkovankou byla jen na oko
Helena Růžičková byla jedna jediná a dodnes ji nikdo nedokázal nahradit. Přestože je ale její osoba spojována, a to hlavně kvůli Troškovi, s jižními Čechami, pravdou je, že s nimi má společnou pouze trilogii Slunce, seno. Růžičková se narodila v Praze. Ani s venkovem jako takovým neměla nic společného.
Jenže dokázala tak věrohodně zahrát cokoliv, že bychom jí uvěřili snad všechno. Ostatně tak, jak ji známe z televizních obrazovek, taková prý byla i ve skutečnosti. Otevřená a upřímná, dobrosrdečná, ale někdy také velmi přísná. Milovala společnost a nikdy si nebrala servítky.
Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, frekvence1.cz, wikipedia.org
Sledovat v Google Zprávách