Zemřel Milan Kundera, jeden ze světově nejznámějších českých spisovatelů

Ve věku 94 let zemřel ve Francii český spisovatel Milan Kundera. Ten se do literárních dějin zapsal díky svým povídkám, divadelním hrám i protikomunistickým esejím a stal se tak jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. O jeho úmrtí informovala Moravská zemská knihovna.

Kundera se narodil v roce 1929 v Brně. Už od útlého věku měl k umění blízko, jeho otec byl totiž skvělým muzikantem a jeho bratrancem byl básník Ludvík Kundera. Literaturu nakonec vystudoval a v roce 1964 se stal docentem na FAMU, píše iRozhlas.

I přes to, že se chtěl stát básníkem, nakonec začal psát povídky a eseje, díky kterým se proslavil. Mezi Kunderova nejslavnější díla patří například Směšné lásky, Nesmrtelnost, Žert či Nesnesitelná lehkost bytí. Právě díky poslední zmíněné se dostal do světového povědomí.

Ačkoliv spisovatel od roku 1975 žil ve Francii, kam utekl před komunistickým režimem, stále se považoval za Čecha. Nic na tom nezměnilo ani to, když mu o čtyři roky později bylo odebráno české občanství a navráceno mu bylo až v roce 2019. Svůj podíl na navrácení českého občanství mělo i to, že se za něj přimluvili legendární spisovatelé jako Salman Rushdie či Gabriel García Márquez, kteří Kunderu právem označili za „jednoho z největších žijících spisovatelů“.

Zdroj: irozhlas.cz, mzk.cz