Zemřel excentrický módní návrhář Paco Rabanne. V mládí žil jako uprchlík a většina tehdejších návrhářů mu dala košem

Módní byznys přišel o velkou ikonu. Ve věku 88 let zemřel excentrický módní návrhář Paco Rabanne. Informace o jeho skonu vyšly v příspěvku na instagramovém účtu Paco Rabanne, kde propagoval známý módní návrhář svou práci.

Rodina a přátelé vzpomínají na vizionářského designéra a zakladatele, který zemřel ve věku 88 let. Patřil mezi nejvýznamnější módní ikony 20. století a jeho práce navždy zůstane neustálým zdrojem inspirace. Jsme vděční monsieurovi Paco Rabanneovi za vytvoření našeho avantgardního dědictví, můžete si přečíst na Instagramu. Sám prý definoval budoucnost jako něco, co má neomezené možnosti.

Podle časopisu Vogue se Paco Rabanne narodil v roce 1934 nedaleko San Sebastian ve Španělsku a od mládí žil jako uprchlík v době španělské občanské války ve Francii. Po sedmnáctém roce začal studovat architekturu v École Nationale des Beaux Arts v Paříži. Začal jako návrhář šperků a knoflíků. Sám tvrdil, že mu tehdy většina tamějších návrhářů dala košem, až na Elsu Schiaparelli, Balenciaga a Huberta de Givenchy. Ti byli vstřícní, stejně jako vyhlášený klenotník Roger Jean-Piere.

Až ve svých třiceti letech představil své první módní návrhy a čím více postupoval, tím více šaty, které připravil, více odhalovaly, než skrývaly. Kupodivu kritici mlčeli, ale mluvilo se o něm všude. Od roku 1979 vydal i svůj první parfém, vůni Metal, která byla pro všechny mladé ženy, které zbožňují kovové doplňky.

Rabanne měl velkou fantazii a s oblibou prý mluvil o svých minulých životech a dokonce dodával, že cestoval na Zem z planety Altair, kde před 78 000 let organizoval civilizaci. Právě jeho fantazie a smysl pro příběhy mu vynesl přezdívku Wacko Paco. I přesto však stál Rabanne pevně nohama na zemi. V roce 2002 se nechal slyšet, že Francie zamrzla v 60. letech a teprve se vyvíjí. Dokonce v dané zemi měli i hnutí žen, podobně jako byly sufražetky v Anglii či Americe. Rabanne jejich touhu po emancipaci, svobodě a volnosti podporoval.

Zdroj: Instagram, Vogue, Paco Rabanne