Zajímavosti z natáčení oblíbené Popelky: Nechyběl páchnoucí sníh z rybí moučky, slintavka nebo mrtvá zvířata z mrazáku

Československo-německá pohádka, která už téměř 50 let přitahuje k televizním obrazovkám všechny věkové kategorie, je jednoznačně Popelka s legendární herečkou Libuškou Šafránkovou. Na Tři oříšky pro Popelku se asi díváte každé Vánoce, ale jsou věci, které jste možná do dnešního dne o této oblíbené pohádce nevěděli.

Pohádka režiséra Václava Vorlíčka, která vznikla v koprodukci Československa a NDR, měla premiéru 1. listopadu 1973. Hlavní roli v příběhu na motivy dvou pohádek Boženy Němcové O Popelce a O třech sestrách ztvárnila Libuše Šafránková. Tehdy teprve dvacetiletá herečka byla mezi posledními, kteří se zúčastnili konkurzu. Pro roli prince byl vybrán Pavel Trávniček, který byl v té době ve třetím ročníku herecké fakulty. Z téměř tisícovky uchazečů byl vybrán i přes svůj silný moravský přízvuk, kvůli němuž byl nakonec dabován, uvádí web Brainee.

Sníh a zima

Sníh. Když ho bylo potřeba, tak nebyl, a někdy ho bylo naopak příliš mnoho. Podle původního scénáře však ve filmu neměl být žádný sníh, místo toho jsme měli vidět krásnou rozkvetlou jarní louku. Nakonec se na popud východoněmecké filmové společnosti DEFA, která potřebovala zaměstnat své lidi v prosinci a lednu, natáčelo v zimě. Během natáčení na zámku Moritzburg nesněžilo.

Výrobci proto měli připravené pytle s umělým sněhem, který byl vyroben z rozemletého polystyrenu. To se však majiteli hradu nelíbilo, a tak použil sníh vyrobený z rybí moučky se směsí chemikálií dovezených z rybích konzerváren. Tento sníh byl natolik aromatický, že se hercům během natáčení dělalo nevolno. Na rozdíl od polystyrenu byl však tento sníh šetrný k životnímu prostředí a druhý den po něm nebylo ani památky, píše Deník.

Zábava se zvířaty

Kromě narychlo přeloženého termínu natáčení a problémů s počasím se filmaři museli vypořádat také s nakažlivými nemocemi slintavkou a kulhavkou. To nesmírně ztížilo nejen přepravu, ale i práci s mnoha zvířaty, která byla ve filmu použita, zejména s koňmi. Zákaz přepravy zvířat mezi zeměmi způsobil, že Popelčina Juráška hráli dva koně. Pro jízdu na Šumavě byl použit kůň Ibrahim a pro natáčení v Německu kůň Kalif. Ibrahim se během natáčení dokonce nachladil, uvádí portál iPrima. Trpěl také kašlem, kterého se do konce života nezbavil.

Záběry z lovu mohou na první pohled vypadat pobuřujícím způsobem, ale během natáčení nepřišla žádná zvířata o život. Mrtvou lišku spolu s postřeleným létajícím dravcem zabili lovci dříve na podzim a uložili ji do mrazáku, aby se nerozkládala. Sova Rozárka byla zapůjčena z berlínské zoo.

I když některé praktiky nejsou zrovna nejlepší, pravdou je, že Tři oříšky pro Popelku jsou jednou z nejkrásnějších pohádek vůbec.

Zdroje: Brainee, Deník, iPrima