Z Chůvy k pohledání odborářkou: Fran Drescher vede herce do stávky. Hrozí ochromení Hollywoodu

Hvězdu sitcomu Chůva k pohledání nebo filmu Kosmetička a zvíře jistě všichni znají. Frand Drescher se coby chůva Fran Fine zapsala do mysli všem, kteří tento seriál sledovali a stále se k němu rádi vrací (televize Nova ho nyní reprízuje). Co jste ale možná o vaší oblíbené komičce nevěděli je to, že stojí v čele společnosti SAG-AFTRA (Svazu amerických herců a televizních a rozhlasových umělců), největší hollywoodské odborové organizace, píše deník The Guardian.

A právě ona byla tou, která včera vyhlásila stávku těchto umělců, kteří se tak připojili k již plynoucí stávce spisovatelů a scénáristů. Svůj plamenný projev, který i sdílela na svém Instagramu, pronesla v budově organizace a na adresu největších filmových studií a streamovacích platforem (Amazon, Netflix, Disney atd.) se nebála prohlásit, že jejich chování je nechutné. „Přicházejí o peníze zleva i zprava, zatímco svým generálním ředitelům dávají stovky milionů dolarů,“ řekla herečka.

Důvodem stávky jak herců, tak scénáristů, jsou obavy z ohrožení jejich profese umělou inteligencí a krácení jejich odměn právě díky streamovacím platformám. Drescher poukázala na to, že přes 4 týdny se snažili dohodnout se svazem producentů na klíčových tématech, ale z jejich strany nepřišla žádná přijatelná nabídka. Uvedla, že herci jsou zneužívání, marginalizováni a znevažováni obchodním modelem, který byl změněn kvůli platformám a umělé inteligenci.

„To, co se děje tady, je důležité, protože to, co se děje nám, se děje napříč všemi pracovními obory, když zaměstnavatelé udělají z Wall Streetu a chamtivosti svou prioritu a zapomenou na zásadní přispěvatele, kteří zajišťují chod stroje,“ řekla. „My jsme tady oběti. Jsme obětí velmi chamtivého subjektu. Jsem šokována tím, jak se k nám chovají lidé, se kterými jsme podnikali. Upřímně řečeno, nemohu tomu uvěřit, jak jsme si v mnoha věcech vzdáleni. Jak se odvolávají na chudobu, že prodělávají nalevo i napravo, když dávají stovky milionů dolarů svým generálním ředitelům. Je to nechutné. Ať se stydí. Stojí na špatné straně dějin.“

Ke stávce scénáristů se tak připojí 160 000 jak malých, tak velkých hvězd. Fran Drescher se členkou odborů stala v roce 2021 a dlouhodobě vyjadřuje obavy z chamtivosti korporací. V minulosti se také prohlásila za antikapitalistku s tím, že ale není proti vydělávání peněz. „Nemyslím si, že vydělávání peněz je samo o sobě špatná věc. Ale musí být kalibrováno ve spektru toho, co je skutečnou hodnotou,“ pronesla dnes už pětašedesátiletá herečka. Ve čtvrtečním projevu studiím vmetla do tváře, že bez nich (herců) nemohou oni existovat.

Díky stávce se však filmový svět v Americe úplně zastavil. Herci dokonce ani nesmí propagovat již natočené filmy. Pokud to bude trvat dlouho, hrozí Hollywoodu vážné ochromení.

Zdroje: The Guardian