Vzpomínáte na geniálního režiséra Františka Filipa? Jeho žena na něm byla závislá. Jeho smrt jí nějakou dobu tajili

Režisér František Filip zemřel ve věku 91 let 9. ledna 2021. Letos by 26. prosince oslavil narozeniny… Proč však jeho žena tehdy několik hodin netušila, že už je mrtvý?

Ačkoliv o smrti geniálního režiséra již média psala, žena režiséra Filipa byla v nevědomosti. Rodina jí několik hodin nechtěla o jeho smrti říct…

„Manžel je na tom opravdu hodně špatně, je s tím virem v nemocnici, má těžký oboustranný zápal plic.“  Koronavirová krize nám vzala mnohé, největší škodou jsou lidské životy.  „Byli jsme dnes se synem za manželem. Teď tam ale opravdu nechoďte, opravdu je to velmi, velmi vážné. Musíte chvilku počkat,“ řekla kdysi paní Filipová při telefonickém rozhovoru redaktorce Aha.

Paní Filipová byla na svém muži závislá celý život. Byli si opravdu blízcí a to se ještě znásobilo poté, co jeho žena prodělala rakovinu prsu. Ačkoliv syn informoval Českou televizi, kde režisér v roce 1954 začínal, tak svou maminku chtěl ještě pár hodin ušetřit bolesti. Zřejmě jí chtěl tragickou zprávu sdělit osobně a přemýšlel, jak nejvhodněji…

František Filip natočil mnoho slavných seriálů. Mezi ty nejoblíbenější patří právě Chalupáři, kde se to zasloužilými a kvalitními herci jen hemžilo. Velké oblibě se těší také F. L. Věk a Cirkus Humberto, které měl Filip rovněž na svědomí.

František Filip vystudoval FAMU v roce 1950 jako dvacetiletý. Jeho prvním snímkem se stal dokument Ústřední loutkové divadlo. Podle iDnes se na školu později vrátil, takřka po čtyřiceti letech, a stal se profesorem v oboru režie.

V roce 2018 dokonce převzal Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi. „Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem,“ vtipkoval při převzetí. Nejednalo se o první cenu, kterou získal. A ani ne o poslední.

Pokud vás zajímá záznam celé jeho tvorby, doporučujeme podívat se na stránky České televize, která o něm na webu zaslouženě mluví v superlativech. Právem ho řadí mezi naše nejuznávanější režiséry.

Který z filmů či seriálu geniálního režiséra Františka Filipa máte nejraději?

Zdroj: iDnes, Aha, Česká televize