Vondráčkové partner to neměl jednoduché. Vážně nemocný otec a brutální šikana! To by nikdo nečekal!

Úspěšný MMA zápasník a partner Lucie Vondráčkové (43) má za sebou nelehké dětství. Zdeněk Polívka (25) si prošel šikanou a jako šestnáctiletý přišel o otce, který byl vážně nemocný.

Zdeněk Polívka je sportovec, kterého obdivují mnozí mladí lidé. A nikdo by nečekal, že zápasník s mnoha tituly si kdysi procházel šikanou. 

Zdeněk má 8 sourozenců. „Učili jsme se skromnosti, protože když nás bylo mnoho, tak jsme si nemohli nějak vyskakovat, učili jsme se dělit se sourozenci, všechno jsme si měřili pravítkem, aby to bylo fér. Rodiče nás vedli k víře, i nějakou tu pokoru nám předali,“ řekl v pořadu 13. komnata.

Bohužel peníze na to, aby se přihlásil na nějaké bojové umění, které ho lákalo, nebyly. A pak se navíc přestěhovali do Jičína, kde začalo peklo. Byl tehdy čtvrťák na základní škole. „My jsme byli prostě odlišní, byli jsme jiní než naši vrstevníci a když je někdo jiný, tak je terčem šikany,“ konstatoval. „Nejdřív to bylo spíše psychické, nějaké výsměchy, posmívali se například příjmení, tomu, že jsme z velké rodiny, že jsme neměli výborné studijní výsledky,“ přiblížil.

Jako velkou chyba vnímá to, že se v podstatě nebránily . „My jsme si to nechali. My jsme tomu uvěřili. Když je několik lidí, co vám tohle dělají, tak si řeknete, že je ve vás asi opravdu něco špatně, že asi mají pravdu, když jich je tolik a myslí si totéž,“ vysvětlil, jak to tehdy vnímal.

A pak přišla i fyzická šikana. Na plaveckém výcviku ho topili pro zábavu. Později ho jistá dívka hotila do prázdné požární nádrže, kolem které šel na kole. Skončil s odřeným obličejem, otřesem mozku a vyraženými zuby.

Učitelský sbor situaci řešit nechtěl. Rodina se proto odstěhovala. „Já jsem se pak i sám odsuzoval, že asi nemám právo na fajn život. Já jsem se dostával do takových depresí, že jsem chtěl něco dokázat, ale už dopředu jsem si myslel, že to nezvládnu,“ řekl Zdeněk.

V nové škole se mu však začalo dařit a našel si také tréninky bojového umění. „Tam měl soused boxerskou školu. Jelikož to bylo do 15 let zadarmo a já jsem měl 12 nebo 13, tak jsem si řekl, že super, to je moje chvíle. Oni mi řekli, že mám talent a já se díval jako puk,“ zavzpomínal si na své začátky.

Ale když se mu v životě začalo dařit, přišel o otce. Ten po narození posledních dvou dětí – dvojčat začal trpět Alzheimerovou chorobou. Byl ležícím pacientem, který potřeboval krmení i přebalování, časem přestal i mluvit.

Zdeněk všechny své traumatu přetavil do odhodlání a vytrvalosti při sportu. A dnes přednáší dětem v rámci aktivity Sportem proti šikaně. Patronkou je jeho partnerka Lucie Vondráčková.