Ve věku 94 zemřel Mohamed Al-Fayed. Byl přesvědčený, že za smrtí jeho syna Dodiho a princezny Diany stojí spiknutí s možnou účastí tajné služby MI6

Egyptský podnikatel Mohamed Al-Fayed, otec Dodiho Al-Fayeda, který prožil románek s princeznou Dianou, zemřel ve středu 30. srpna 2023 pouhý den před 26. výročím jejich smrti. Bylo mu 94 let. S Dianou se znal mnohem déle než jeho syn a měl k ní blízký vztah. Navzdory vyšetřování si myslel, že za jejich tragickým konec byl záměr a nevyloučil účast MI6.

Nejdřív obvinil ochranku

Diana byla známá jako častá návštěvnice obchodního domu Harrod´s, který Mohamed Al-Fayed vlastnil, a to ještě před svatbou s princem Charlesem. Nicméně, pár se setkal až v červenci 1986, kdy Mohamed a Dodi byli představeni Dianě a Charlesovi na turnaji póla sponzorovaném tímto obchodním domem. Dvojice zůstala v kontaktu a postupem času se sblížila. V roce 1995 tehdejší ředitel pro veřejné záležitosti obchodního domu Harrod´s řekl: „Diana je s Mohamedem tak bezstarostná. Mohamed není jedním z těch, kteří jsou jí ohromeni. Jiskří to navzájem.“

Když se Diana a Charles v roce 1996 rozvedli, Al-Fayed nabídl, že Dianu a její děti pohostí, aby se odreagovali a v létě roku je pozval na svoji jachtu Jonikal. Podnikli soukromou plavbu a Diana potvrdila, že její vztah s Dodim byl její první vážný románek od rozvodu.

Diana a Dodi cestovali v autě Mercedes-Benz W140 v tunelu Pont de l’Alma v Paříži 31. srpna 1997, když se stali účastníky smrtelné nehody. Po tragické smrti Diany a Dodiho zdrcený otec tvrdil, že dvojici zabila ochranka. Obvinění vedlo k tomu, že obchodní dům Harrod´s byl zbaven práva prohlašovat, že společnost dodává po dohodě zboží královské rodině.

Tvrzení o těhotenství vyvrátili

Britská i francouzská policie událost označila za nehodu, ale Mohamed se s tím nesmířil a zadal pětileté vyšetřování. Vyvinula se u něj „posedlost“ věřit, že na vině je královská rodina. Trval na tom, že má s incidentem něco společného. Pověřil bývalého detektiva Scotland Yardu, Johna Macnamaru, který byl také bývalým ředitelem bezpečnosti v jeho obchodním domě Harrod’s, aby vedl vyšetřování a prozkoumal okolnosti havárie. Al-Fayed při vyšetřování řekl, že věří, že nešlo o nehodu, Diana byla prý těhotná, papparazi způsobili havárii a jeho syn se chystal Dianu požádat o ruku. Všechna jeho tvrzení však během veřejného slyšení ztroskotala. Macnamara řekl, že neexistují žádné důkazy o tom, že Diana byla v době nehody těhotná, ve skutečnosti její blízcí přátelé tvrdili, že užívala antikoncepční pilulku a žádné nemocniční záznamy nenaznačovaly, že čeká dítě. Bývalý policista také nenašel nic, co by naznačovalo, že se Diana a Dodi mají vzít. Americké bezpečnostní síly, o kterých Al-Fayed věřil, že byly zapojeny do úmrtí – mu řekly, že nemají žádné materiály týkající se úmrtí, ani nesledovaly Dianu. Také uvedl, že nemá žádné důkazy, které by spojovaly tehdejšího britského velvyslance v Paříži, vévodu z Edinburghu nebo tehdejšího prince Charles s úmrtím.

Řidič auta pil

Další konspirace naznačovaly, že za havárii je zodpovědný tisk. Oficiální vyšetřování dospělo k závěru, že papparazi nelze považovat za nějakou skupinu, protože přítomní fotografové mezi sebou soutěžili, pracovali pro různé zaměstnavatele na různých zakázkách. Al-Fayed také tvrdil, že nehodu způsobil řidič Henri Paul, což naznačuje, že mohl být placen bezpečnostními službami ve Velké Británii, Francii nebo dokonce v obou zemích. Konspirátoři věří, že tvrzení, že v době nehody pil, byla falešná a jeho tělo bylo vyměněno za jiné, aby poskytlo toxikologické výsledky, které úřady chtěly. Četné testy ukázaly, že jeho krev obsahovala alkohol – i když v testech byly chyby – a naznačuje, že v noci nehody pil. Účtenka z baru, o které se při vyšetřování diskutovalo, obsahovala alkoholické nápoje. Když se však Al-Fayed během vyšetřování sám postavil do svědecké lóže, stál si za konspiračními teoriemi a obviňoval všechny od bodyguardů až po Downing Street.

Byl si 100% jistý

Poté, co podal svědectví, se ho koroner lord soudce Scott Baker zeptal: „Myslíte si, že existuje nějaká možnost, jakkoli vzdálená, že vaše přesvědčení o spiknutí může být mylné a že smrt Dodiho a Diany nebyla ve skutečnosti ničím víc než tragickou nehodou?“ Na to Al-Fayed odpověděl: „V žádném případě. Jsem si 100% jistý.“ Porota nakonec dospěla k závěru, že Diana a Dodi byli nezákonně zabiti kvůli bezohledné rychlosti a pití jejich řidiče a bezohlednému pronásledování vozidel. Fotografové je údajně v době nehody pronásledovali v autech a na kolech.

Zdroje: express.co, bbc, express.co