Uplynulo šest let od smrti Wabiho Daňka: O život ho připravila láska k alkoholu

Přestože se mu na hudební scéně dařilo, začal čím dál tím častěji tíhnout k alkoholu. Nakonec se dostal do stavu, kdy vypil půl litru tvrdého alkoholu denně. Jak prozradil zpěvák Wabi Daněk, vedlo ho k tomu hlavně psychické vyčerpání. Alkohol se mu nakonec stal v životě osudným.


Wabi Daněk se narodil 30. ledna 1947 pod jménem Stanislav Daněk. Od konce 60. let se věnuje trampské a country hudbě. Přezdívku Wabi dostal po svém kolegovi, když na začátku své kariéry hrával písně písničkáře Jiřího Wabiho Ryvoly, píše Deník.

Jeho nejznámější písní, která se stala trampskou hymnou, je Rosa na kolejích. Až do roku 1983 pracoval Wabi jako řidič sanitky. Alba Rosa na kolejích, vydaného v roce 1984, se v polovině 80. let prodalo čtvrt milionu kusů. Daněk hrál mimo jiné pro krajany v Austrálii, USA a Kanadě a v roce 2012 na pražském koncertě americké country legendy Krise Kristoffersona, ke kterému ho mnozí fanoušci přirovnávají.

V létě 2017 musel kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu zrušit koncerty. Wabi Daněk zemřel 16. listopadu 2017. Několik let před smrtí prodělal infarkt a mrtvici. Později mu lékaři řekli, že má kvůli nadměrnému pití alkoholu zničená játra, a tak začal abstinovat. Právě alkohol ho stál jeho cenný život. „Ve svých nejlepších letech jsem pil půl litru tvrdého alkoholu denně,“ prozradil v jednom ze svých rozhovorů, jak cituje deník Blesk.

Poslední velký rozhovor poskytl hudebník časopisu Reflex, kde se ho ptali, proč začal pít, i když se mu dařilo. ,,Asi jsem se nedokázal udržet na uzdě. Byl to také trochu technický problém. Odehrajete skvělý koncert, jste nabuzení, sednete do auta a jedete tři až čtyři hodiny domů. Přijedete, vaše tělo je úplně mrtvé a hlava se vám stále točí. Spolehlivým sedativem jsou dva panáky. Pak tři. Později zaženete výčitky svědomí, pocity studu. A pak to jde samo,“ řekl Daněk.

Zdroje: Deník, Reflex, Blesk