Jiří Schelinger by oslavil 72. narozeniny. Jeho smrt je dodnes považována za záhadnou

I když jeho jméno mladší generace už neznají, píseň Holubí dům zná snad každý. A právě s ní je spojen nezaměnitelný hlas zpěváka Jiřího Schelingera (†30), který v roce 1981 v pouhých třiceti letech tragicky zahynul.

Jak uvádí Wikipedia, ve své době byl Jiří jedním z nejznámějších rockových zpěváků.

Už na škole založil se spolužáky kytarovou skupinu. Pak odešel na učiliště, aby se vyučil instalatérem, ale učňák nedokončil. V srpnu 1968 byl zadržen kvůli podezření z účasti na podvodu a umístěn do zadržovací vazby. Tam se údajně pokusil o demonstrativní sebevraždu, aby mu byl trest prominut. Ostatně důvod jeho věznění byl skutečně poplatný době: S bývalými spolužáky lepili po Nuslích protirežimní plakáty. Po pokusu o sebevraždu podstoupil Jiří psychiatrické vyšetření, díky němuž získal modrou knížku. Nastoupil jako kulisák do divadla Jiřího Wolkera.

Vystřídal několik hudebních skupin, kde exceloval. První nejznámější hit pak složil spolu s Františkem Ringo Čechem – známou písničku Švihák lázeňský. A lidé si jej zamilovali. Bohužel mu však bylo kvůli podpisu anticharty v roce 1977 zakázáno vystupovat. V témže roce nahrál také s Ringo Čechem první hardrockovou desku v Česku, Hrrr na ně… I ta mu otevřela dveře ke koncertům v zahraničí a hrál v Rusku i Polsku. Jeho kariéru ale ukončila předčasná smrt, kolem které se vznášely četní otazníky. Za dosud nevyjasněných okolností skočil z bratislavského Starého mostu do Dunaje, jak uvádí web CNNprima. Jeho tělo se našlo až po značné době, v rozkladu. A jeho smrt nebyla nikdy zcela objasněna a tělo nebylo přímo identifikováno. Jeho smrt byla prohlášena za nešťastnou náhodu.

Dne 6. března by Jiří Schelinger oslavil 72. narozeniny. „Pitevní zprávu jsme získali až po revoluci. A v té spousta věcí nesouhlasí. Délka těla lišící se o pět centimetrů, nezvětšené krční mandle, které tam ale nebyly, protože je měl brácha vyndané od deseti let, barva očí naprosto odlišná,“ nechal se slyšet Jiřího bratr Milan Schelinger, jehož cituje Blesk. Šuškalo se, že Schelingera tehdejší StB nechala odstranit, protože byl režimu nepohodlný. Mnozí však ještě dlouho věřili, že zpěvák smrt jen předstíral a žije pod jiným jménem a novou identitou.

V roce 2016 se však do Milanových rukou dostala složka, která měla být dávno skartována. Milanovi ji ale nečekaně poslal nějaký anonym. Složka obsahovala výslechy všech, kteří byli nehodě přítomni a nahlásili ji, pitevní zpráva i fotky z místa činu. Kytarista se o hrozném znovuotevření rány rozpovídal v pořadu České televize 13. komnata.

Jiřího bratr Milan před měsícem zemřel také, a to 10. února.

Zdroje: Wikipedia, Blesk, CNN Prima